İş

1,5 ayın en kötü haftalık kapanışı

Altın, güçlü bir ABD ekonomisine dair işaretler ve ülkenin artan bütçe açığına ilişkin endişeler arasında tahvil getirilerinin yükselmesinin ardından altı haftanın en kötü haftalık kapanışına doğru ilerliyor.

Spot altının onsu 1.933 dolardan işlem görüyor. Öte yandan ons altın üzerinden hesaplanan gram altın ve bankalararası Dolar/TL kuru 1.675 TL seviyesinden alıcı buluyor.

Daha uzun vadeli tahvil getirileri, ABD’nin daha büyük açıkları finanse etmek için borç ihracını artırmasının ardından Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Özel şube istihdam yaratımına yönelik beklentilerin üzerinde gelen veri faizsiz altının cazibesini azaltırken tahvil faizlerinin yükselmesinde etkili oldu.

Piyasanın dikkati, Fed’in bir sonraki faiz artırımı görünümüne ilişkin ipuçları sunabilecek Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporuna çevrildi.

Analistler, Temmuz ayında eklenmiş 200.000 iş göstermesini bekliyorlar. Bu, 2020’nin sonlarından bu yana en zayıf bilgi olsa da, yine de tarihsel olarak güçlü bir ilerlemenin bedeli var.

ABD’den gelen son veriler, istihdam piyasasına ilişkin karmaşık bir tablo ortaya koydu. Salı günkü rakamlar ABD’de işçilere olan talepte bir gevşeme olduğunu gösterirken, Perşembe günü işsizlik başvuruları yılın en düşük seviyelerine yakındı ve güçlü bir işgücü piyasasına işaret ediyor.

Öte yandan, bu hafta Fed’in Eylül ayı toplantısında swap yatırımcıları yeni faiz artırımı fiyatlarını aşağı çekse de faiz patikasına ilişkin tahminler ikiye ayrılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu