Haber

AB, Polonya’ya füze düşmesi olayından Rusya’nın saldırılarını sorumlu tuttu

Avrupa Birliği (AB), Polonya’da füze düşmesi olayının “Rusya tarafından Ukrayna şehirlerine sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan büyük füze saldırısı dalgasının bir sonucu” olduğunu bildirerek Varşova ile dayanışma mesajı verdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin Polonya ile sarsılmaz birliği, kararlılığı ve tam dayanışmasını vurgulandı.

AB’nin Polonya’nın sahadaki gerçekleri ortaya çıkarma çabalarını desteklediği belirtilen açıklamada, “Bu trajik olay, dün Rusya tarafından Ukrayna şehirlerine sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan büyük füze saldırısı dalgasının bir sonucudur. Bu saldırılar uluslararası hukukun ağır ihlalleridir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş hakkında dezenformasyon yaymaya devam ettiği savunulurken Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne ve legal müdafaa hakkına verilen takviyenin kararlılıkla sürdürüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna’ya güçlü siyasi, askeri, insani ve mali destek sağlamaya devam edeceğiz. Kısıtlayıcı önlemler de dahil olmak üzere, savaşı durdurması ve Ukrayna topraklarından çekilmesi için Rusya üzerindeki baskıyı güçlendirmeye devam edeceğiz. Rusya, tüm faillerden ve suç ortaklarından hesap sorulacak.”

Polonya’da ne olmuştu?

Polonya’nın Ukrayna hududunda bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bunun akabinde Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi acil toplanmış ve “askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına” karar verilmişti.

Birçok NATO ülkesi gelişmenin telaş verici olduğu istikametinde açıklamalar yapmış, Ukrayna, Letonya ve Estonya kelam konusu füzelerin Rusya tarafından atıldığını öne sürmüştü.

Olayın akabinde Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur.” sözü kullanılmıştı.

ABD Lideri Joe Biden da, Endonezya’nın Bali Adası’nda dünya önderleri ile görüşmesinin akabinde, “Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bahse ait, “Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yok’ demesi bizim için kıymetli. Bütün bunların yanında sabah tekrar (Almanya Başbakanı) Olaf Scholz ile yaptığımız görüşmede, bunun ayrıntı araştırmalarının yapılması gerekiyor, bu türlü bir kararı vermenin gerçek olmayacağını o da söyledi. Rusya’nın ‘Bizimle alakası yok’ ve Biden’ın da ‘bu füzelerin Rus üretimi olmadığını’ açıklamış olması, herhalde bunun Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. Bu, bir teknik arıza olabilir yahut farklı olabilir, onun için inceleme araştırma koşul.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu