Ekonomi

ABD’de ihtiyari tüketici sektörü enflasyondaki yavaşlamanın etkisiyle daha iyi performans gösterdi.

WASHINGTON – ABD’nin isteğe bağlı tüketici segmenti önemli bir büyüme yaşıyor; Tüketici İsteğe Bağlı Seçilmiş Şube SPDR Fonu (NYSEARCA: XLY) geçen ay %5,5 oranında değerli bir kazanç elde etti. Yılbaşından bugüne rakamlar daha da etkileyici; XLY %29 oranında büyüyor. Bu güçlü performans, işsizlik sorunları ve konut piyasasındaki baskılar gibi ekonomide süregelen zorluklara rağmen ortaya çıkıyor.

Son günlerde enflasyonda yavaşlama işaretleri görülmeye başlandı; Ekim ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre değişmeyerek piyasa beklentilerinin altında kalarak yıllık bazda %3,2 ile ılımlı bir artış kaydetti. Çekirdek enflasyondaki bu yavaşlama son iki yılın en düşük oranına işaret ediyor ve Fed’in Aralık toplantısında faiz oranlarında daha az agresif bir duruş sergileyebileceğini gösteriyor.

Bu enflasyonist eğilimlerin bir sonucu olarak Hazine tahvillerinin getirilerinde Çarşamba günü düşüş yaşandı; gösterge tahviller %4,45’e, iki yıllık tahviller ise %4,83’e düştü.

Tatil sezonuna girerken Ulusal Perakende Federasyonu (NRF), tatil harcamalarının 957,3 milyar ila 966,6 milyar dolar arasında olacağını tahmin ederek iyimserliği artırıyor. Bu tahmin, Perşembe günü petrol fiyatlarında yaşanan %5’lik düşüş nedeniyle %3-4’lük bir artışa işaret ediyor; bu da tüketicilerin ihtiyari harcamaları için ek kaynaklar yaratabilir.

Olumlu görünüm, tüketici harcamaları sektöründe kazanç büyümesinin güçlü olmasını bekleyen 15 Kasım tarihli Kazanç Eğilimleri raporuyla da destekleniyor. Raporda 3. çeyrek için yüzde 26,3 oranında faiz artışı öngörülürken, sonraki çeyrekler için de umut verici varsayımlar yer alıyor.

Bu olumlu koşulların ortasında, XLY ve Vanguard Consumer Discretionary ETF (NYSEARCA: VCR) gibi önde gelen ETF’lerde yatırım fırsatları ortaya çıkıyor. Her iki fon da mevcut ekonomik ortamdan yararlanıyor ve bölümün olumlu ivmesinden yararlanmak isteyen yatırımcılar için cazip seçenekler haline geliyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu