Ekonomi

Bakan Bayraktar: “Yeni bir dağıtım altyapısına ihtiyacımız var”

Bakan Bayraktar: “Yeni bir dağıtım altyapısına ihtiyacımız var”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar:

“2024’te sanayicilere 7 bin 500 megavat tahsis edeceğiz”

“Hedefimiz Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk lisanslı reaktörünü bu yıl içinde devreye almak.”

“Akkuyu Nükleer Santrali tam kapasiteye ulaştığında tüketimimizin yüzde 10’unu karşılayacak.”

“Petrolde iniş çıkışlar olabilir ama doğalgaz ve elektrikte herhangi bir fiyat artışı öngörmüyoruz.”

“Elektrik ve doğalgazda çok sayıda sübvansiyon var”

“2024 Karadeniz’de keşif yılı olabilir”

“2024, hem Sakarya’da hem de Gabar’da üretimi artırma yılımızdır”

“15 bin megavatlık 12 büyük reaktörü ve 5 bin megavatlık SMR’si olan Türkiye’nin 2050 yılına kadar 20 bin megavatlık nükleer kapasiteye ihtiyacı var.”

ANKARA – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, elektrikli araçların trafikteki artışına ilişkin, “Bu durum bizim için ciddi bir yük haline geldi. Artık dağıtım altyapısını yeniden tasarlamamız gerekiyor. Yeni bir dağıtım altyapısına ihtiyacımız var. Orada ciddi bir elektrik talebi var. Önümüzdeki dönemde bu da olacak.” “Elektrikli araç sayısı arttıkça ve tüketicilerin o alandaki ihtiyacı arttıkça çok hızlı gelişeceğini söyleyebiliriz” dedi.

Bakan Bayraktar, bakanlık binasında televizyon kanallarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“2024’te sanayicilere 7 bin 500 megavat tahsis edeceğiz”

Bakan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, kendi tüketimi için yenilenebilir yatırımlara yatırım yapan sanayici, otel, ticari işletmeler ile kendi evinin çatısına güneş paneli koymak isteyen tüketiciler için belirli zamanlarda makul kapasiteler açtıklarını kaydetti. Uzun süredir teknik çalışmalarını yürüttüğümüz bu sürecin bugün artık sonuna geldik. Özellikle sanayicilerin kendi tüketimleri için kuracakları 7.500 megavatlık yeni yenilenebilir kapasitenin duyurusunu yapıyoruz. Sanayicilerimiz önümüzdeki dönemde artık bu kapasiteyi yenilenebilir kaynaklarla kullanabilecekler. Bu uygulamaya başvuru yapabilecekler. 2024 yılında kendilerine 7.500 megavat tahsis edeceğiz. Bu kapasiteyi onlara tahsis ettiğimizde beklentimiz; Onlara “Bu yatırımların bir an önce hayata geçmesi. Bu yatırımlarla birlikte yeni meclis yetkileri de devreye girecek” dedi.

“Hedefimiz Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk lisanslı reaktörünü bu yıl içinde devreye almak.”

Akkuyu Nükleer Santrali’nin takviminde herhangi bir aksaklık olup olmadığına değinen Bakan Bayraktar, “Sahadaki 4 reaktörün inşaatı devam ediyor. Aynı anda devam ediyor. İlk lisansı alan ilk reaktör biraz daha fazla” Bunlardan daha ileri seviyedeyiz.Hedefimiz bu reaktörü 2024 yılında devreye almak.Elbette nükleer alan özel bir alan.Tasarımdan uygulamaya, izlemeden denetime, kontrolden kontrole kadar birçok uluslararası standardın olduğu bir alan. Testlere geçiyoruz. Bunların hepsini adım adım yapmanız gerekiyor. Burada süreçleri kısaltmak mümkün değil. Rastgele bir yapıdan bahsetmiyoruz. O yüzden güvenliğe yani nükleer güvenliğe odaklanıyoruz. ” Bu çalışmayı hiçbir şekilde alanı ihmal etmeden önceliklendirerek gerçekleştirin. Hedefimiz bu yıl içinde santrali devreye almak” dedi.

“Akkuyu Nükleer Santrali tam kapasiteye ulaştığında tüketimimizin yüzde 10’unu karşılayacak.”

İlk lisansı alan ilk reaktörün devreye alınmasının sağlayacağı katkıya ilişkin Bayraktar, “2028 yılına kadar dört reaktörün tamamını devreye almak istiyoruz. Toplamda 4 bin 800 megavat güce ulaşmış olacağız. Burada üretilecek toplam güç” dedi. Yaklaşık 35 milyar kilovatsaattir. Bugün Türkiye’nin tüketimi 330 milyar kilovatsaat civarındadır. Yani önümüzdeki 3-4 yıl içinde tüketimimiz yaklaşık 360 milyar kilovat saate ulaştığında bunun tam yüzde 10’unu karşılayabilecek durumda olacağız. Tam kapasiteye ulaştığında tüketimimizin yüzde 10’unu karşılayacak” dedi.

“Petrolde iniş çıkışlar olabilir ama doğalgaz ve elektrikte herhangi bir fiyat artışı öngörmüyoruz.”

Doğalgazda herhangi bir fiyat artışı öngörmediklerini belirten Bayraktar, “Elektrikte de bir fiyat artışı öngörmüyoruz. Petrol fiyatlarının da bu seviyelerde kalacağını öngörüyoruz. Ancak otomatik fiyatlama nedeniyle bir diğer değişken de fiyat artışı olacak.” Petrol dövizdir. Dolayısıyla dövizdeki dalgalanmalar zaman zaman petrol ve akaryakıt fiyatlarında da ayarlamalara neden olabiliyor. Bu bazen yukarı da aşağı da olabiliyor. Doğalgaz ve elektrikte herhangi bir fiyat artışı öngörmüyoruz” dedi.

“Elektrik ve doğalgazda çok sayıda sübvansiyon var”

Elektrik ve doğal gazda verilen desteklerin (devletin karşılıksız verdiği yardımlar) ne kadar olduğu yönündeki soruya Bayraktar, “Çok fazla. Özellikle elektrik ve doğalgazda konutlarda yüzde 50’ye yakın bir destek var. Devletimiz tüketicilere destek vermeye devam ediyor” dedi. bu grupta.”

“2024 Karadeniz’de keşif yılı olabilir”

Karadeniz gazıyla ilgili arama planlarının bulunduğunu belirten Bakan Bayraktar, “Karadeniz’de birkaç sondaj hedefimiz var. 2024 bu anlamda yeni bir arama yılı olabilir. Rastlantı yapılmadan bir şey söylemek mümkün değil” dedi. Umudumuz olan alanlar olmasına rağmen sondaj yapıyoruz. Karadeniz’den yeni keşif haberlerini duyabiliyoruz.” “Sondajlar sonucunda verebiliriz” dedi.

“2024, hem Sakarya’da hem de Gabar’da üretimi artırma yılımızdır”

Yeni yıla Şırnak’ın kuzeydoğusunda yer alan Gabar Dağı’nda başladığını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Çok özel bir bölge. Şırnak güzel insanların olduğu bir yer. İnsanların huzur içinde olamadıkları bir yer.” Yıllardır teröre. Şimdi dağlarda muazzam bir çalışma var. Yaklaşık olarak günlük 33 bin varile ulaştığımız bir bölge. Orada 27 sondaj kuyumuz var. Ağır üretim var, ağır iş var. Yol yapıyoruz. sondaj kuyuları açacağız. Şu anda üretimimiz iyi gidiyor. 2024 yılı hem Sakarya’da hem de Gabar’da üretimin artacağı yıl. 2024 hedefimiz 100 bin varile ulaşmaktı. 2024 yılı sonunda bu rakama ulaşacağız. Ülkemiz için önemli bir aşama. Bölge madencilik açısından da çok güçlü. Yenilenebilir enerji açısından da oldukça gelişmiş. Kato Dağı’nda (Beytüşşebap’ta yer alıyor). “Çok ciddi bir rüzgar potansiyeli var. Orada 250 megavatlık rüzgar projesi geliştirebileceğiz. Enerjinin her alanının bulunduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Gabar ve Şırnak bölgeleri bizim için büyük önem taşıyor” dedi.

Dünyadaki ve Türkiye’deki güç eğiliminin elektrifikasyona doğru geliştiğini belirterek, “Şimdi ısıtmanın da elektrikli olduğu ve elektrikli araçların ulaşımda yoğun bir şekilde gündemde olduğu bir trend var. Dünya elektrikli araç haline geldi. Ülkemizde de Togg başta olmak üzere birçok elektrikli araç gündemde.” “Görüyorsunuz. Dolayısıyla elektrifikasyon trendi, Türkiye’de elektriğe olan talebin daha da artacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla elektriğe yatırım yapmaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.

“15 bin megavatlık 12 büyük reaktörü ve 5 bin megavatlık SMR’si olan Türkiye’nin 2050 yılına kadar 20 bin megavatlık nükleer kapasiteye ihtiyacı var.”

Sinop ve Trakya’da nükleer santrallerin gündemde olduğunu bildiren Bayraktar, “Türkiye’nin Sinop, Akkuyu ve Trakya’da toplam 12 reaktörle nükleer enerji programı var. Bunlardan 4’ünün Akkuyu’da inşaatı devam ediyor. Sinop ve Trakya gündemimizde. Son zamanlarda Küçük Modüler reaktörlerden bahsediliyor. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Belki bu yıl SMR yasasını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 15 bin megavatlık 12 büyük reaktörümüz ve SMR 5 bin megavat, Türkiye 2050 yılına kadar 20 bin megavat nükleer kapasiteye sahip olacak. “İhtiyaç var” dedi.

“Yeni bir dağıtım altyapısına ihtiyacımız var”

Bayraktar, “Vatandaşlar şarj istasyonlarının yeterli olmamasından şikayetçi. Bu ne zaman artacak?” sorusuna ise şöyle konuştu:

“Elektrikli araç istasyonları gerçekten çok değerli. Sonuçta elektrikli araçların şu anda en önemli sorunlarından biri ya da insanları tereddüt ettiren konulardan biri de yolculuk süresi. Daha fazla şarj istasyonuna ihtiyacımız var. Bunun da değerlendirilmesi gerekiyor. Pazar dinamikleri, o işe yatırım yapanlar, kaç tane elektrikli araç devreye girecek.” “Tüketicilerin o alana yönelip yönelmeyeceği konusunda tereddütler var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve dağıtım şirketlerimiz altyapıyı hazırlamak için tüm bu geliştirmeleri sürdürüyor. Ancak benim kişisel gözlemim şu: Yaşadığım sitede neredeyse herkes elektrikli araca yöneldi. Bireysel olarak (tek tek) o şarj istasyonlarını kuruyorlar. Bu durum bizim için ciddi bir yük haline geldi. Artık dağıtım altyapısını yeniden tasarlamamız gerekiyor. Yeni bir dağıtım altyapısı var. Orada ciddi bir enerji talebi var. Önümüzdeki dönemde elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte bu da tüketicilerin o bölgedeki ihtiyacını artıracak. “Çok hızlı gelişeceğini söyleyebiliriz. artışlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu