Haber

Bakan Varank: Dünyada Devletin Fabrika Kurduğu Zamanlar Geride Kaldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “CHP, kamu iktisadi teşekküllerinin yeniden canlandırması ile ilgili bir anlayışa sahip olduğunu ısrar etti. Şu anda Altılı Masa diye bir anlayışları var. Altılı Masa böyle mi düşünüyor? İYİ Parti, kamu iktisadi teşekküllerinin yeniden canlandırılmasını istiyor mu, istemiyor mu? Bu alanlar, tartışmalı alanlar. Ama dünyada devletin fabrika kurduğu zamanlar geride kaldı” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ona bağlı kurumların bütçeleri görüşüldü. Mustafa Varank, görüşmelerin sonunda, gün içinde milletvekillerinden gelen tenkitleri ve soruları yanıtladı.

Üniversitelerin bilim üretiminden uzak olduğunu yönelik tenkitlere Varank, “Bakın, biz faşist üniversite anlayışını yıktık. Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkardık, özgürleştirdik. Ben, ODTÜ mezunuyum. En cafcaflı zamanlarında ODTÜ’de okudum. Biz, sizin o üniversite zihniyetinizi alaşağı ettik. Bizim gibi öğrenciler kampüse giremesinler diye dediler ki ‘Kimlik kartında sakalı kabul etmiyoruz’. Bütün arkadaşlarımız sakalını kesti. İşte sizin üniversite zihniyetiniz buydu. Biz bunu yıktık” dedi.

Varank’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“ÇOK FAZLA DA DİKKATE ALAMIYORUZ: Maalesef bu bütçe görüşmelerindeki müzakerelerde benim zorlandığım vakitler oluyor. Bunun sebebi de şu; tıpkı partiden iki milletvekili arkadaşımızın, birebir mevzuda büsbütün birbirine zıt fikirleri ortaya attığını görüyorum. Bir bakanın birebir mevzudaki iki farklı zıt fikre karşılık vermesi çok mümkün değil. Yıllardır söylenen cümleler burada tekrar zikredildiğinde açıkçası bu cümleleri çok da fazla dikkate alamıyoruz.

BEN BAKAN OLARAK KİMİN TEŞVİK ALDIĞINI RESMİ GAZETE’DE GÖREBİLİYORUM: Sayın Açıkel, konuşmasına şöyle başladı. dedi ki ‘Hamle programında desteklenecek firmalara siyasi saiklerle karar verildiği ve buralarda siyasi saiklerle hareket edildiği” üzere cümle kuruldu. Bu ifadeyi çok yakışıksız bulduğumu söylemek istiyorum. Dedikoduların buraya taşınmasını hiç gerçek bulmuyorum. Merak ediyorum, Atak programı kapsamında takviye alan firmaların siyasi görüşlerini sayın vekilimiz nereden biliyor? Bu şirketlerin çetelesini mi tutuyor, hangi siyasi partiyi takviyelerini mi biliyor da siyasi saiklerle hareket edildiğini tez ediyor. Bizim, teşviklerimizde bütün süreçlerimiz objektif ilerlemektedir. Biz, asla kimin müracaat yaptığıyla ilgilenmiyoruz. Birçok sürecimiz esasen elektronik ortamda sürmekte. Ben, bakan olarak, kimin teşvik aldığını Resmi Gazete’de görebiliyorum.

ÜLKEMİZ ALTYAPI YOKSULUYDU: Sayın Paylan, burada birtakım değerlendirmelerde bulundu. Her vakit lisana getirdiği üzere bu sene de savunma sanayiine daha az yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Biz, dallara kendi hevesimize nazaran yatırım yapmakla ilgili kararlar almıyoruz. Ülkemizin neye gereksinimi varsa biz ona yatırım yapıyoruz. Ülkemiz altyapı yoksuluydu, yatırımlar yaptık. Şu anda neye yatırım yapıyoruz? Sıhhat teknoloji alanından yapay zekaya, savunma sanayiine yatırım yapıyoruz. Şayet bu alanlardaki gereksinimler azalırsa bizim de o alanlara yatırımlar azalır. Nasıl azaltabiliriz? Birileri sınırımızdaki teröristleri desteklemediği vakit savunma sanayiine de muhtaçlık kalmaz. Partili arkadaşlarınız dağdaki teröristlerle aile fotoğrafı çektirmediği vakit savunma sanayiinde yatırım azalır.

‘YAŞASIN CUMHURİYET’ DİYEREK KUTLUYORUZ: Sayın Tarhan, maalesef çok bahtsız açıklamalarda bulundu. ’29 Ekim’de gittiniz özel dalın fabrikasını açtınız’ dedi. Biz, Cumhuriyet’i sizin üzere sloganlarla değil, TOGG üzere milletin asırlık hayallerini gerçeğe dönüştürerek, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diyerek kutluyoruz. Sayın Tarhan, şahsıma, ‘TOGG’un pazarlamacısı’ dedi. Evet, biz işimize dört elle sarılıyoruz. TOGG’un İtalya’dan hazır getirildiğini, Gemlik’te üretilmediğini söyleyecek kadar yakışıksız bir palavraya sarıldı. Madem ortada üretilen bir araç yok, siz Sayın Tarhan, hangi otomobilin direksiyonuna geçtiniz? Bilişim Vadisi’nde o arabaya oturup niye poz verdiniz? Madem üretim yok, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri hangi aracın siparişini verdi? Sayın Kılıçdaroğlu, TOGG fabrikasına gidilecekmiş. Maden üretim yok, hangi fabrikaya gidecek?

DEVRİM ARABASININ BAŞINA NE GELDİ: Burada CHP’li bir milletvekili arkadaşım, Cumhuriyet kurulduktan sonra yapılan yatırımlardan bahsetti. Evet, doğru, Cumhuriyet kurulduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk çok stratejik hamleler başlattı. Ama o hamleleri birileri akamete uğrattı. Şakir Zümre, Nuri Demirağ’ın başına ne geldi? İhtilal arabasının başına ne geldi? İşte bunları düzgün değerlendirdiğimizde, siyasi iradenin ne kadar kıymetli olduğunu, projelerinin asıl sahibinin siyasi irade olduğunu daha yeterli anlayabiliriz.

SİZ EVVEL BAŞ KARIŞIKLIĞINIZI MASRAFIN: Uzay alanından bahsettiğimde birtakım milletvekillerimiz diyor ki ‘Şimdi uzaya gitmenin zamanı mı? Uzay teknolojilerine yatırım yapmanın zamanı mı? Millet aç, bu alanlara niye yatırım yapıyorsunuz?’ Kimileri diyor ki ‘Bu bütçe az, bununla uzaya nasıl gideceksiniz’ diyor. Soruyorum size; Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak buna nasıl karşılık vereyim? Tıpkı partiden iki milletvekili, biri ‘Yatırım yap’ diyor, oburu ‘Yapmayın’ diyor. Siz evvel baş karışıklığınızı sarfiyatın.

DÜNYADA DEVLETİN FABRİKA KURDUĞU VAKİTLER GERİDE KALDI: CHP, kamu iktisadi teşekküllerinin tekrar canlandırması ile ilgili bir anlayışa sahip olduğunu ısrar etti. Şu anda Altılı Masa diye bir anlayışları var. Altılı Masa bu türlü mi düşünüyor? ÂLÂ Parti, kamu iktisadi teşekküllerinin tekrar canlandırılmasını istiyor mu, istemiyor mu? Bu alanlar, tartışmalı alanlar. Ancak dünyada devletin fabrika kurduğu vakitler geride kaldı.

BİR SEFER PARTİLER TİCARET YAPAMAZ: Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki ‘AK Parti hangi fabrikayı kurdu?’ Bir defa partiler ticaret yapamaz. Burada Sayın Kılıçdaroğlu, geçen gün açıklama yapıtı, dedi ki ‘AK Parti hangi fabrikayı kurmuş?’ Partiler fabrika kurmaz, onu geçtim. Fakat diyor ki ‘Şu kadar senede bir çimento fabrikası mı kurmuş?’ Allah aşkına, şu anda Türkiye’nin çimento kapasitesini biliyor musunuz? Bu saatten sonra çimento fabrikası kurulmasını istemek, açıkçası sanayinin ‘s’sinden haberdar olmamak demektir. Sanayinin ‘s’sinden haberdar olmadığınızı gösteren açıklamalar bunlar.

Sayın vekilimiz dedi ki ‘Sayın Kılıçdaroğlu New York’a şunun için gitti’. Dedi ki İngiltere’ye gitti, onları araştırıyor. Daha sonra Almanya’ya gidecek oradaki yatırım imkanlarına bakacak.’ Ne diyor Sayın Kılıçdaroğlu? Biz, temiz para aramaya gidiyoruz. Volkswagen’in ortağı kim? Katar. Deutsche Bank’ın ortağı kim? Katar. Her gün Türkiye’de Katar’a sallayacaksın, yabancı yatırımcıların bazısını ayrıştıracaksınız, sonra Almanya’ya gidip oralardan bir şey öğrenmeye çalışacaksınız. Kusura bakmayın; bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

20 SENEDE İNOVASYON EKOSİSTEMİNİ SIFIRDAN İNŞA ETTİK: Biz, 20 senede inovasyon ekosistemini sıfırdan inşa ettik. Biz Türkiye’yi aldığımızda iki tane teknopark vardı. Teknoparklarda 680 kişi çalışıyordu ve Ar-Ge merkezi, tasarım merkezi diye bir anlayış yoktu. Biz, bütün o altyapılara yatırımlar yaptık. Bu yaptığımız yatırımların karşılığını alıyoruz.

6 TANE UNİCORNUMUZ VAR: Biz, sanayi ve teknoloji stratejimizi ilan ettiğimizde, ‘Türkiye’den 2023 yılına kadar 10 unicorn çıkacak’ dediğimizde, ‘Hadi oradan, Türkiye’den unicorn falan çıkmaz’ dediler. Evet, şimdi 6 tane unicornumuz var. Bunu nasıl elde ettik? O ekosistemi destekleyerek yaptık. Bu, benim bakan olarak başarım değil, AKP hükümetlerinin başarısıdır.

BİZ FAŞİST ÜNİVERSİTE ANLAYIŞINI YIKTIK: Bakın, biz, faşist üniversite anlayışını yıktık. Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkardık, özgürleştirdik. Ben, ODTÜ mezunuyum. En cafcaflı zamanlarında ODTÜ’de okudum. Biz, sizin o üniversite zihniyetiniz alaşağı ettik. Bizim üzere öğrenciler yerleşkeye giremesinler diye dediler ki ‘Kimlik kartında sakalı kabul etmiyoruz’. Bütün arkadaşlarımız sakalını kesti. İşte sizin üniversite zihniyetiniz buydu. Biz bunu yıktık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu