Haber

BM’ye göre bu yıl İsrail-Filistin çatışmasında şimdiye kadar 170 kişi öldü.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, 2022’de Filistin-İsrail çatışmasında şimdiye kadar 170’ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’ne bir brifing veren Wennesland, bu yıl şimdiye kadar çıkan çatışmalarda 150’den fazla Filistinli ve 20’den fazla İsrailli’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Wennesland, “Güvensizliği artıran ve çatışmaya barışçıl bir çözümü baltalayan, her iki tarafta da sivillere yönelik şiddetin önemli ölçüde artmasından endişe duyuyorum.” söz konusu.

Şiddete son verilmesi ve tüm faillerden hesap sorulması çağrısında bulunan Wennesland yaptığı açıklamada, son yılların en yüksek can kaybına dikkat çekti.

Wennesland ayrıca, İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşim birimlerinin genişlemesiyle ilgili endişelerini dile getirdi ve bu BM kararlarının ve uluslararası hukukun alenen ihlali olarak değerlendiriliyor.

Batı Şeria’nın C Bölgesi’nde 2022 yılında yaklaşık 4 bin 800 konut yapıldığını belirten Wennesland, konut sayısının bir önceki yıla göre üç kattan fazla arttığını vurguladı.

Tor Wennesland, İsrail’i tüm yerleşim faaliyetlerinin ilerlemesini ve Filistinlilere ait mülklerin imhasını durdurmaya çağırdı.

Wennesland, bölgedeki yetkilileri ve uluslararası toplumu da sahadaki olumsuz gidişatı değiştirmek ve taraflar arasında karşılıklı çözüme ulaşmak için somut adımlar atmaya çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu