Ekonomi

Buldan’da sebze ve meyve üretiminde artış var

Soğuk ve yağışlı bahar aylarının sona ermesi ve ardından gelen yoğun sıcaklarla birlikte Buldan’ın yüksek kesimlerinde üretilen sebze ve meyvelerde sonbahar bolluğu yaşanıyor.

Denizli’nin Buldan ilçesinde önce soğuk ve yağışın ardından sıcaktan etkilenen işlerde bozulma ve azalma yaşandı. Son günlerde hava koşullarının mevsim normallerine dönmesi ve yağışların başlamasıyla birlikte ilçenin ilçeleri olan Yayla, Kaşıkçı, Alandız, Kovanoluk, Hasanbeyler, Yeniçam, Dımbazlar ve Gülalan mahallelerinde sebze ve meyve üretiminde artış yaşandı. Buldan’da sebze ve meyve üretiminin önemli merkezleri bulunmaktadır. Fasulye, bamya, barbunya, biber, patlıcan, pırasa, domates ve elmanın üretildiği mahallelerde ürünlerin kaliteli ve bol olduğu görüldü.

Üretici Serkan Taştan, sıcaklık ve yağışların azalmasının üretimi olumlu etkilediğini belirterek, “Soğuk ve şiddetli yağış nedeniyle fidanları zamanında dikemedik. Sağanak yağış, diktiğimiz fidanları alıp götürdü. Yenilerini diktik,” dedi. ama havaların çok sıcak olması nedeniyle onlar da etkilendi. Bölgemiz Buldan’ın en yüksek yeri. Buradaki sebze en yüksek.” Ve meyvesinin tadı doyumsuzdur. Tamamen organik olarak yetiştirilen bu ürünler Buldan’da büyük ilgi görüyor ve Buldan Ziraat Odası tarafından Yayla Mahallemize kazandırılan pazar yerimizde Denizli, İzmir, Aydın ve hatta Ankara’dan alıcılar tarafından satın alınıyor. Tanrı bu yıl bizimle ilgilendi. Emeklerimiz boşa gitmedi. Hava koşullarında bir anormallik olmazsa, afet olmazsa bu yıl gerçek sonbahar bereketini yaşayacağız. Umarım hem alıcı hem de üretici mutlu olur” dedi. – DENİZLİ

gunyuzuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu