Haber

Erzincan’da yerel seçim öncesi adres değişikliği uyarısı

Erzincan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Vaha Yılmaz, yaklaşan yerel seçimler öncesinde 4 Ocak’ta muhtarlıklarda askıya alınan listelerin 17 Ocak’ta indirileceği için adres değiştirmek isteyen vatandaşlara uyarıda bulundu.

Erzincan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Vaha Yılmaz, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde askıya alınan muhtarlık ilçe askı listelerinin 17 Ocak’ta indirileceği için adres değiştirmek isteyen vatandaşlara uyarıda bulundu. Bireylerin seçmen olup olmadığına karar veren İl ve İlçe Seçim Kurulları, Yılmaz, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla vatandaşlarımızdan 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren seçmen kütüğüne kaydolabilmeleri için adres beyanları alıyoruz. Aldığımız adres beyanlarına ilişkin olarak da adres beyanları alıyoruz. Vatandaşlarımızdan kendi adlarına elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet faturaları veya abonelik sözleşmeleri gibi beyanlar veya Noter onaylı kira sözleşmeleri ile birlikte adres beyanları alıyoruz.Vatandaşlarımız dilerlerse beyan formunu ve ekindeki belgeleri alabilirler. İl Seçim Kurulu Başkanlığına veya ilçelerdeki İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına aldığımız adres beyanlarını seçmen listesine yazıyoruz veya Nüfus Müdürlüğü olarak talepleri halinde doğrudan gönderiyoruz. göndermemizi istedikleri için biz de aldığımız tüm adres kayıtlarını 1 Ekim’de seçim kurullarına gönderdik. Seçim konseylerimiz, kişilerin seçmen kütüğüne kaydedilip kaydedilmeyeceğine, esas alarak yapacakları değerlendirme sonucunda karar verecek. Gönderdiğimiz veya göndermediğimiz belgeler ve gerektiğinde yapılan soruşturma. Bu noktada sadece kişilerin adreslerini almakla yükümlüyüz. Bunun dışında Nüfus Müdürlüğü olarak yapabileceğimiz bir şey yok. İl ve ilçe seçim kurulları bireylerin seçmen olup olmadığına karar veriyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı, seçmen kütüklerinin güncellenmesi amacıyla 4 Ocak – 17 Ocak tarihleri ​​arasında Süreksiz Seçmen Kütük Listelerini askıya aldı. Bu süreçte vatandaşlarımız Nüfus Müdürlüklerine doğrudan başvuru yapabilecek. Az önce saydığım belgelerle başvuru yapacaklar. Gelen başvuruları 17 Ocak’a kadar tekrar Seçim Kurulu’na gönderiyoruz. “17 Ocak’ta seçmen kütüğüne kayıtla ilgili adres süreci sona erecek.” -ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu