Yaşam

Gezerken Keyif Alacağınız Eskişehir’in Görülmesi Gereken Müzeleri

Eskişehir, birçok insan için hayat kalitesi ve kültürü ile ülkemizin Avrupai kentlerinden biridir. Ankara’ya yakın olması sebebiyle Ankaralıların hafta sonu ya da günübirlik gezilerinde veya bir geceliğine eğlenmek için tercih ettiği bir şehirdir. Hatta bırakın Ankara’yı İstanbul’dan bile gezmek için bu şehre gelen ziyaretçiler vardır. Eskişehir’e gelince kültürel bir seyahat yapmak istiyorsanız Eskişehir’in müzelerini ziyaret etmemek olmaz. Eskişehir’e gittiğinizde müze seyahatinizde size rehber olması için hazırladığımız listemize göz atmadan Eskişehir’den dönmeyin!

(Müze giriş ücretleri 2022 yılı için geçerlidir.)

1. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

2013 yılında açılan müze Türkiye’nin birinci balmumu müzesidir. Müze içerisinde yerli ve yabancı 200 kişinin heykeli sergilenmektedir. Müzede, Atatürk’ün çeşitli devirlerini yansıtan heykelleri, yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatkarların, medya mensuplarının ve atletlerin canlı hissi veren heykelleri sergilenmektedir. Bu müzenin en hoş tarafı ise gelirlerini kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için kullanılıyor olmasıdır.

Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No:43, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

İndirimli Bilet Fiyatı: 15Tam Bilet Fiyatı: 25 

2. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

2017 yılında Türkiye’nin ilk çağdaş cam sanatları müzesi olarak açılmıştır. Müzede ulusal ve uluslararası sanatçılara ait sıcak cam üflemeden soğuk şekillendirmeye kadar çeşitli tekniklerde yapılmış 125 eser bulunmaktadır. Ayrıca müzede farklı sanat dallarından eserlerin sergilendiği geçici sergi salonu da bulunmaktadır. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni açıldığı günden bugüne kadar 600 bini aşkın kişi ziyaret etmiştir.

Adres : Akarbaşı Mah. T, Arpacılar Türmen Hoca Sok. No:45 Odunpazarı / Eskişehir

Ziyaret Saatler: Pazartesi hariç her gün 10.00-17.30Giriş Fiyatlıdır.

3. Odunpazarı Çağdaş Müze (OMM)

Eskişehir’e gittiğinizde farklı mimarisi ile dikkatinizi çeken Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir’in tarihi Odunpazarı evlerinin arasında yer almaktadır. Dünyaca ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlanan bina, Eskişehirli olan mimar ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından hayata geçirildi. Müzede, Türkiye’ye ilişkin yapıtların yanı sıra dünyadan gelen çağdaş ve çağdaş sanat yapıtları de sergilenmektedir. 

Adres: Şarkiye Mah. Atatürk Blv. No: 37, Odunpazarı Eskişehir, Türkiye

Ziyaret Saati ve Günleri: 

Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi: 10.00-18.00Çarşamba: 10.00-20.00Pazar: 11.00-18.00Pazartesi: Kapalı

Tam Bilet Fiyatı: 50 TLİndirimli Bilet Fiyatı: 35 TLGrup Bilet Fiyatı: 40 TL

4. Eti Arkeoloji Müzesi

2011 yılında açılan Eti Arkeoloji Müzesinde, Eskişehir’deki ören yerlerinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda ele geçen eserler sergilenmektedir. Eti Arkeoloji Müzesi’nde Neolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı periyotlarına ilişkin yaklaşık 22.500 taşınabilir kültür varlığı bulunmaktadır. Eskişehir’e gittiğinizde bu tarihin izlerini görme bahtını veren müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Adres: Akarbaşı, Atatürk Blv. No:64, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: 

08.00-17.00

Giriş Fiyatı: 20 TL

5. Havacılık Müzesi

Havacılık Parkı Anadolu Üniversitesi Yunusemre yerleşkesi karşısında yer almaktadır. Müze’nin açık alanında çeşitli tip ve modelde sivil ve savaş uçakları bulunmaktadır. Kapalı alanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları sergilenmektedir. 

Adres   : A.Ü. Havacılık Parkı Yenibağlar Mahallesi Uludağ Sok. No: 10 26170 Tepebaşı / Eskişehir

Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve salı günü hariç her gün 09.00-17.00Giriş fiyatsızdır.

6. Kurtuluş Müzesi

2016 tarihinde açılan müze, tarihi Mestanoğlu Halil Konağı’ndadır. Bu konağın Kurtuluş Müzesi olarak seçilmesinin en büyük nedeni, Birinci İnönü Savaşı’nda İsmet İnönü’nün bu konakta kalması olmuştur. Müze, çocukların kendi tarihlerini de bilmeleri için onların ilgisini çekebilmesi adına, zemin katta dokunmatik ekranlarda Türk Kurtuluş Savaşı ve Lozan Konferansı olayları anlatılmaktadır. Üst kattaki dört odada ‘Çizgi Sinemalarla Kurtuluş Savaşı, Gazetelerle Kurtuluş Savaşı, Strateji Odası ve Sunum Odası’ üzere bilgisayar oyunlarıyla çocuklar için eğlenceli bir ortam yaratılmıştır. Özcesi bu müze bize bağımsızlık çabamızı en ufak detayına kadar görebilme ve hissedebilme talihi vermektedir. 

Adres: Şarkiye, Arif Beyefendi Sok. No:171, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: Hafta İçi: 10.00-17.00Hafta Sonu: 09.00-17.00Tam Bilet Fiyatı: 10 TLİndirimli Bilet Fiyatı: 7.5

7. Lületaş Müzesi

Sıradaki müze adresimiz bir el sanatları müzesidir. Müzede, lületaşından çeşitli el üretimi kesimler sergilenmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin son periyotlarda ilgisini çeken Lületaş Müzesinin en büyük maksadı lületaşının tekrardan dünyaya tanıtılması ve pazarlanmasıdır. Müzede 60 sanatçı tarafından yapılmış 400 eser bulunmaktadır. Müzeye gittiğinizde birçok objenin lületaşından yapılmış olduğunu görebilirisiniz. Bu objelerden en çok yapılanlardan biri de lületaşı piposudur.  

Adres: Deliklitaş, Alaeddin Cad. 26090 Odunpazarı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: Her gün saat 08.00-22.00 Giriş Fiyatsızdır.

8. Ahşap Eserler Müzesi

Yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazanan müzelerden biri de Odunpazarı Kuşunlu Külliyesi Kervansarayı içinde yer alan Ahşap Eserler Müzesidir. Müzede; 2015 yılında Dünya’da üçüncüsü Türkiye’de ise birincisi düzenlenen Milletlerarası Ahşap Festivali’nde üretilen eserler ile 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılında düzenlenen Milletlerarası Ahşap Heykel Festivali’nde üretilen 162 eser sergileniyor. Külliyenin içi inanılmaz bir atmosfere sahip olup Eskişehir’de ziyaret edebileceğiniz müzelerden biridir. 

Adres: Paşa, Şeh Şemşettin Sok. No:3, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Tam Bilet Fiyatı: 10 TLİndirimli Bilet Fiyatı: 7,5 TL

9. Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Sıradaki adresimiz daktilo meraklılarına… Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Türkiye’nin birinci daktilo müzesi olma özelliği taşıyor. Müzedeki daktilolar, gazeteci ve televizyon imalcisi Tayfun Talipoğlu tarafından bağışlanmıştır. Bunun dışında müzede, Eskişehirli gazetecilerin de olduğu birçok bağışçının daktilosu bulunuyor. Ayrıyeten Bülent Ecevit ve Tayfun Talipoğlu’nun balmumu heykellerinin ve onlara ilişkin daktiloların yer aldığı özel odaları müzeyi ziyarete gittiğinizde görme şansını yakalayacaksınız.

Adres: Paşa, Kemal Zeytinoğlu Cad. No:6, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00Giriş Fiyatı: 10 TL

10. Eskişehir TCDD Müzesi

Müze alanındaki stantta telgraf makinesinden lokomotife kadar demiryolu ulaşımında ve bağlantısında kullanılmış alet ve araçlar bulunuyor. Bunun yanı sıra tarihi dokümanlar, yayınlar ve giysiler de sergilenmektedir. Eskişehir Garı yanındaki arazi üzerindeki 106 yıllık tarihî binada kurulan müze, gittiğinizde sizi adeta tarih seyahatine çıkarır nitelikte. Hatta daha müzeye girmeden bile dışarıdan o tarihin kokusunu alacağınızı söyleyebiliriz. 

Adres: TCDD Müzesi Gar-Eskişehir

Ziyaret Saatleri: 

Pazar ve Pazartesi günleri hariç 08.00-17.00Giriş fiyatsızdır.

11. Kazan Tatarları Müze Evi

Eskişehir’deki popüler müzelerden bir diğeri Kazan Tatarları Müze Evi’dir. Kazan Tatarlarını tanımak ve kültürü hakkında bilgi almak çin bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Adres: Dede, Yeşil Efendi Sok. No:5, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

12. İhtilal Otomobilleri Müzesi

Sıradaki müze hepimizin ilgisini çekecek. Türkiye’nin birinci yerli aracı olma özelliğini taşıyan ve 1961 yılında TÜRASAŞ Eskişehir tesislerinde Türk mühendisleri ve personelleri tarafından üretilen İhtilal Arabası, 1956 yılında üretimine başlanan birinci minyatür buharlı Mehmetçik Lokomotifi, 2200 tipi Buharlı Lokomotif, 24000 tipi Lokomotife ilişkin makinist kabini ve daha fazlası müze koleksiyonunun modülü olarak TÜRASAŞ İhtilal Otomobilleri Müzesinde sergilenmektedir. İşte bu müzede bulunan hepimizin çok güzel bildiği İhtilal Arabası… Hangimiz onu görmek istemez ki?

Adres: Hoşnudiye, TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü Yerleşkesi, Ahmet Kanatlı Cad. 26130 Tepebaşı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariçHafta İçi: 10.00-17.00Hafta Sonu: 09.00-17.00 

Tam Bilet Fiyatı: 10 TLİndirimli Bilet Fiyatı: 5 TL

13. Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi

Müzede; Fotoğraf Sanatkarı Osman Yaşar Tanaçan tarafından Odunpazarı Belediyesine bağışlanan 372 adet fotoğraf makinesi, fotoğraflar, fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler, kitap ve mecmualardan oluşan koleksiyon bulunmaktadır. Bu müzede, fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra, şayet fotoğrafa ilginiz varsa bünyesinde aktiviteler düzenleyebilir, kütüphanesinden faydalanabilirsiniz.

Adres: Paşa, Kemal Zeytinoğlu Cad. No:6, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 10.00-18.00

Tam Bilet Fiyatı: 10 TLİndirimli Bilet Fiyatı: 5 TL

14. M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi

Bu müzede dünya havacılığında tarihi pahası bulunan pek çok hava aracı sergilenmektedir. M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’ni ülkemizdeki öteki havacılık müzelerinden ayıran en kıymetli özelliği “Uçan Müze” olmasıdır. Müze envanterinde bulunan birçok hava aracı uçar durumdadır.

Adres: Yeşilköy, 26600 Sivrihisar/Eskişehir

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç 10.00-17.00

7-18 yaş için 95 TL18 ve üstü için 185 TL

BONUS: Masal Şatosu

Eskişehir’in eğlence parkı olan Masal Şatosu, ‘Her Şey Çocuklar İçin’ sloganıyla ortaya çıkmış bir parktır. Buranın emeli, düşsel bir ortam içinde keyifli bir geleceğin temellerini oluşturmaktır. Masal seansları, atölye ve aktiflik programları ile keyifli çocukların yetişmesine amaçlayan ve her yaştan bireye içindeki çocuğu yaşatma fırsatını sunan bu masalsı parka gidip, dünyadan birazda olsa uzaklaşmak hiç üzücü fikir sayılmaz.

Adres: Ulusal Egemenlik Bulvarı Sazova Mah. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Masal Şatosu 26150 Tepebaşı / Eskişehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu