Ekonomi

Goldman: Tahvil Getirilerindeki Artışın Hisse Senedi Piyasalarına Etkisi

Goldman Sachs son raporunda, tahvil faiz oranları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkinin karmaşık ve tutarlı olmamasına rağmen, artan faiz oranlarının hisse senedi fiyatlarını etkilediğini belirtti.

Finans kuruluşu, şu anda enflasyonun düşmesi yönündeki baskılar azaldıkça, tahvil faiz oranları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkinin daha ters orantılı hale gelmesinin muhtemel olduğunu kaydetti.

Şirket, tahvil faiz oranları ile hisse senedi fiyatları arasındaki bağlantıyı etkileyen beş unsur belirlemiştir. Tarihsel olarak, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin %5 civarında veya enflasyona göre düzeltilmiş getirilerin %2,5’in üzerinde olmasının hisse senedi fiyatlarına zarar verdiğini gözlemlemiştir.

Finans kuruluşu, “Hisse senetleri, faiz oranlarının düşük seviyelerden yükselmeye başladığı ve ekonomik büyümenin tipik olarak düşük seviyelerden toparlandığı ekonomik döngünün başlangıcında genellikle daha az etkilenir” açıklamasında bulundu.

Ayrıca, faiz oranlarındaki değişim ne kadar kademeli olursa, hisse senedi fiyatlarının o kadar iyi yönetilebileceğine dikkat çektiler. Ayrıca, hisse senetlerinin değerlemesinin de önemli olduğuna, düşük hisse senedi değerlemeleri ve hisse senedi riski için daha yüksek primlerin hisse senetlerini faiz oranlarındaki herhangi bir artışa karşı daha az duyarlı hale getirdiğine inanıyorlar.

Finans kuruluşu, “Hisse senetlerinin mevcut yüksek değerlemeleri, onları mevcut rakamlardan tahvil faiz oranlarındaki artışlara karşı daha duyarlı hale getiriyor,” diye ekledi. “Enflasyona göre ayarlanmış ya da nominal faiz oranları arasındaki ayrım bir fark yaratıyor; hisse senedi fiyatları genellikle enflasyondan kaynaklanan artışları daha kolay karşılıyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu