Haber

Kanada çocuklara ötenazi hakkı verecek

Kanada, çocuklara ötenazi hakkı sağlamayı da pahalı hale getiriyor.

Kanada Parlamentosu Doktor Yardımlı Ölüm Özel Komitesi tarafından yayınlanan yeni raporda ötenazi hakkının 18 yaşın altındaki bireylere verilmesi talep edildi. Komite, ölümcül hastalığa yakalanan “torunların” da ötenazi yapabilmesi gerektiğini savundu. 2016 yılında ülkede yasalaşan ötenazi hakkından yararlanacak.

14-17 YAŞ ARALIĞI DA DAHİL OLACAK

“Orta minör”, Kanada’da ve bazı ABD eyaletlerinde 18 yaşın altındaki bireylerin ebeveynlerinin rızası olmadan kendi yaşamları hakkında kararlar alabileceğini savunan bir genel hukuk kavramıdır.

Raporda, bu tanıma uyan çocukların karar verme kapasitelerinin sadece yaş bazında değerlendirilemeyeceği ve ötenazi hakkından yoksun bırakılamayacağı savunuldu.

Buna göre, ölümcül hastalığı olan ve öleceği tahmin edilen 14-17 yaş arasındaki çocukların da ötenazi hakkından yararlanması istendi.

Komite ayrıca çalışmanın 150 uzmanın görüşlerinden yararlanılarak hazırlandığını belirtti.

Ötanaziyi savunan Dying with Dignity adlı grup da Mayıs ayında komiteye başvurarak çocuklara bu hakkın tanınmasını istedi.

Öte yandan kurula görüş bildiren bazı uzmanlar, böyle bir uygulamanın doğrudan yapılabilmesi için ülkedeki sağlık hizmetlerinin uyumlaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

KAYNAK: BAĞIMSIZ

haberpayas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu