Haber

Karadeniz’de bitkisel üretimde ‘çok şiddetli kuraklık’ tehdidi

KÜRESEL ısınma nedeniyle yağışların düzensiz hale geldiği Karadeniz Bölgesi’nde mevcut meteorolojik kuraklık haritasında risk arttı. Son 6 ayda birçok şehir ‘şiddetli kuraklıktan’ ‘çok şiddetli kuraklığa’ geçti. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Heyelan Uygulama ve Araştırma Merkezi üyesi Prof. talep ediyorlar.Bu durum bölgedeki bitkisel üretim kalitesinde ciddi düşüşlere neden olacaktır.”

Küresel ısınmanın da etkisiyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda yağışların azalması ve düzensizleşmesi kuraklık tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bölgede yağış rejimindeki değişkenlik nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün güncel haritasında kuraklığın etkisi daha belirgin hale geldi. Mevcut kuraklık haritasında risk artarken; Son 6 ayda Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Bayburt’ta ‘şiddetli kuraklık’, ‘çok şiddetli kuraklık’ olarak değiştirildi. Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ile çevre iller Gümüşhane ve Bayburt’ta ‘ılımlı kuraklık’tan ‘olağanüstü kuraklık’a geçerken, Trabzon’da ‘şiddetli kuraklık’tan ‘çok şiddetli’ye çıkması dikkat çekiyor. kuraklık’. Bölgede kuraklığın en az etkili olduğu Artvin’de, kentin bazı kesimlerinde ‘ılımlı’, bazı kesimlerinde ‘orta şiddette’ kuraklık yaşanıyor. Uzmanlar, bölgede 2021-2022 yılları arasında yağışlarda yüzde 8’lik bir artış olmasına rağmen, meteorolojik yıllık yağış verilerine göre, ani ve yerel yağışların, toprağın ve bitkinin suya ihtiyaç duyduğu dönemde yeterince düşmemesine yol açtığına dikkat çekiyor. kuraklık.

BİTKİLERDE DÜŞÜK KALİTE VE VERİMLİLİK RİSKİ Tarım alanında vahşi sulama formülünün terk edilmesi gerektiğini öne süren Prof. Yine 6 aylık değerlendirmede haritaya baktığımızda bölgesel bazda kuraklığın yüzde yetmişler civarında olduğunu gözlemliyoruz.9 aylık ve yıllık dönemde biraz daha azalsa da, kısa periyotlarda yüksek oluyor” şeklinde konuştu. Bu anlamda toprağın geçici olarak ihtiyaç duyduğu suyun bitki tarafından zamanında karşılanamaması demektir. Yağışlar artsa da bitki ve toprak, suyu talep ettiğinde karşılayamaz. Bu durum bölgede bitkisel üretimde verim ve kalitede önemli düşüşlere neden olacaktır.” YABAN SULAMADAN KAÇINILMALIDIR’

Tarım alanında vahşi sulama yönteminin terk edilmesi gerektiğini belirten Prof. Yağışların düştüğü yerlerde barajlarımızda su kullanımından vazgeçip burada yırtıcı sulama formüllerinden vazgeçip teknolojinin kullanıldığı damla sulama formüllerini tercih etmek çok değerli olacaktır.Bunun dışında bireysel kullanım konusunda çok dikkatli olmalıyız. su” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu