Haber

Kosova’da Prekaz Katliamı’nın 25. yıl dönümü için tören düzenlendi

Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) kurucu komutanlarından Adem Yaşari ve ailesinin Sırp güçleri tarafından katledildiği “Prekaz Katliamı” olarak bilinen saldırının 25. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Kosova Savaşı.

Başkent Priştine’deki Adem Yaşari Kışlası’nda düzenlenen törende, Kosova Güvenlik Gücü (FSK) birlikleri askeri geçit töreni yaparken, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti askerlere ve halka seslendi.

Başkan Osmani, UCK Destanı’nın Sırbistan’daki soykırımcı rejimin işlediği suçlara karşı bir azim, umut ve zafer hikayesi olduğunu söyledi.

Bugünün küresel belirsizliğinde güçlerini Kosova kahramanlarının miraslarından alacaklarını belirten Osmani, “Bu özgürlük ve bu devlet, efsanevi komutan Adem Yaşari ve ailesinin, 3 bin UCK şehidinin ve binlerce kişinin damgasını taşıyor. Bugün hala bizimle olan askerlerin sayısı. Onlar cesur ve onurun timsali.” terimleri kullandı.

Kosova ordusuna yatırım yaparken Adem Yaşari’nin vizyonunu da hayata geçirdiklerine işaret eden Başbakan Kurti, “Bu savaş bizi sadece işgalciden kurtarıp ardından devleti ve cumhuriyeti getirmedi, önümüzü açan bu savaş oldu. özgürce yaşamamız, demokratik ve istikrarlı kurumlar inşa etmemiz için.” dedi.

Efsane komutan Adem Yaşari’nin kardeşi Rıfat Yaşari yaptığı konuşmada, nesillerdir bekledikleri ordunun önünde durmanın bir onur olduğunu söyledi.

Prekaz Katliamı

Yaklaşık 5 bin kişiden oluşan Sırp güçleri, 5-7 Mart 1998’de Adem Yaşari’nin Prekaz köyündeki konutunu ablukaya alarak, tank ve ağır silahlarla yaptıkları saldırılarda aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 56 kişiyi katletti. Katliamdan sadece Hamza Yaşari’nin 10 yaşındaki kızı Besarta sağ kurtuldu.

“Prekaz Katliamı” olarak bilinen baskın, NATO’nun ülkeye uluslararası müdahalesinin dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Yaşari ailesine yönelik saldırının ardından yayınladığı bir raporda, “Tüm bulgular, saldırının UÇK askerlerini yakalamayı değil, onları ve ailelerini öldürmeyi amaçladığını kanıtlıyor.” değerlendirmesini içeriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu