Haber

‘Nijer’de neler oluyor’ rehberi: Fransa’nın sömürge yolunun sonu

26 Temmuz’da Nijer Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı,Ulusal televizyonda yayınlanan açıklamada, Başkan Muhammed Bazumdevireceklerini, sınırları kapatacaklarını ve ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı uyguladıklarını açıkladı.

Bazum’un ofisi başlangıçta ordunun isyancıları desteklemediğini iddia etti, ancak daha sonra Nijerya Silahlı Kuvvetleri komutanlığıCumhurbaşkanlığı Muhafızları ile dayanışma ifade etti.

Fransız basını, isyanın nedeni Bazum Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Orgeneral Omar TchianiBir görevden alma planı olabileceğini öne sürdü.

28 Temmuz’da Yeni kurulan Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) Başkanı Tchianidevlet televizyonunda çıktı.

30 Temmuz’da 15 üye Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), “Nijer, fiili hükümete tutuklu cumhurbaşkanını göreve geri getirmesi için bir hafta süre verdi, aksi takdirde ülkede düzeni yeniden sağlamak için askeri müdahale dahil her türlü önlemi alabilir.”açıkladı.

ECOWASNijer’e yapılan tüm mali yardımı durdurdu, ayaklanmanın arkasındakilerin, ailelerinin ve destekçilerinin mal varlıklarını dondurdu ve Nijer ile üye devletler arasındaki ticari uçuşları yasakladı. Fransa ve ABNijer’e yapılan mali yardımı da kesti.

Pazar Başkent Niamey’debinlerce insan sokağa dökülüyor ECOWAS ve Fransa protesto etti. Protestoların çoğu Niamey’deki Fransa Büyükelçiliğibir Nijer haber sitesine göre seyirci CNSPdestek sloganları attı.

Yeni Nijer liderliği, halkı 60 yılı aşkın bir süredir Nijer’i sömürgeleştiren Fransa ve ECOWAS’a karşı protesto etmeye çağırırken, ‘Batı liderliğinde askeri işgal olasılığı’bulunduğunu kaydetti

31 Temmuz’da Darbenin sözcüsü Yarbay Amadou Abdramane, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ‘Devrik hükümet, Bazum’u kurtarmak amacıyla Fransa’ya başkanlık sarayına saldırı yetkisi verdi’ iddia etti. Abdramane, sözün otoritesi Eski Dışişleri Bakanı Hassoumi Massoudoutarafından imzalandığını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonnaargümanları hızla reddetti.

Nijer’in devrik cumhurbaşkanı hala evinde tutuluyor. Sputnik’ekonuşuyorum Afrika Birliği Konseyi Başkanı Musa Faki Mahamat, Bazum ‘iyi olduğunu ve kendini uygun hissettiğini’söylenmiş.

Devralmaya ne yol açmış olabilir?

Fransa’nın 2014 yılından bu yana Afrika’nın Sahel bölgesinde yürüttüğü Barkhane Harekatı Hükümete karşı ulusal hoşnutsuzluktan kaynaklanan sorun birkaç yıldır köpürüyordu. 27 Kasım 2021’de Nijer’in batısında bir Fransız askeri konvoyuyla protestocular arasında çıkan çatışmada en az 2 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. 18 Eylül 2022’de Niamey sokaklarına dökülen Nijeryalıların bir kısmı Rusya bayraklarıyanında “Suçlu Fransız Ordusunu defolun”Ve “Barkhane’nin sömürge ordusu gitmeli”pankartlar taşıdı.

Ocak 2013’te Fransa Tuareg isyancıları ve İslamcı savaşçılarkoalisyonun Mali’de İlerlemesini durdurmak için asker göndermesinden bu yana Sahra Altı Afrika’daki askeri varlığını artırmıştı. Terörle mücadele operasyonu bahanesiyle Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad ve Moritanya’yaKonuşlandırılan toplam Fransız askeri sayısı 5500’e ulaştı.

Fransız askeri müdahalesi Yine 2011 yılında Fransa’nın girişimiyle NATO’nun Libya’yı yerle bir etmesihemen ardından geldi. NATO destekli cihatçıların Muammer Kaddafi hükümetini devirmesiyleLibya’daki iktidar boşluğu ve kaos, bölgede istikrarsızlığın daha da artmasına neden oldu.

Barkhane Operasyonunun hedeflerine ulaşmadaki büyük başarısızlığı ve Afrikalı liderlerin tepkisi nedeniyle Fransa, Haziran 2021’de başladı. Mali’denAğustos 2022’de geri çekilmeyi tamamlayarak, kuvvetlerinin çoğunu elinde tuttu. Nijer’egetirilmiş.

Niamey’de üslenen yaklaşık 1500 Fransız askeri ile Nijer, Fransa’nın yeni askeri üssü haline geldi. Nijer’in yanı sıra Mali ve Burkina Faso dahil diğer Sahel ülkeleriBölgedeki Fransız askeri varlığına karşı protestolar başladı.

Dolayısıyla halkın cumhurbaşkanına olan hoşnutsuzluğunun arka planında, Bazum’un Fransız liderliğiyle yakın bağlarıolabilir.

Darbeyi en güçlü şekilde kim kınadı?

Nijer’de ordunun hükümeti ele geçirmesi karşısında alarm zilleri çalan Batı ülkeleri arasında en çok seslerini ABD ve Fransa çıkardı. Washington ve Paris, Nijer’deki askeri varlıklarını sürdürüyor. Bölgede terörle mücadele operasyonları yürütme bahanesiyle Nijer’de yaklaşık 1.000 ABD askeri ve 1.500 Fransız askeri var. ABD ve Fransız yetkililerin açıklamalarında, ‘Nijer’de demokrasiyi yeniden tesis etmek ve Bazum’u yeniden iktidara getirmek’vurgu yapılmıştır.

Batı’nın Bazum’a verdiği desteğin arkasında ne var?

2016-2020 ortalarında içişleri bakanı olan Muhammed Bazum, Şubat 2021 seçimlerinde oyların yüzde 55’ini aldığından beri cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. Bazum, Sahel bölgesindeki birkaç Batı yanlısı liderden biri olarak görüldüğü için Nijer, Batı ülkeleri için kilit bir müttefik haline geliyordu.

Fransa, Temmuz 2021’de sanal Sahel G5 zirvesini düzenlediğinde, Elysee Sarayı’na davet edilen ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile fiziksel olarak yan yana duran yalnızca Bazum’du; Mali, Burkina Faso, Çad, Moritanya’dan liderler çevrimiçi olarak katıldı ve ortaya çıktı. ekranda. Şubat 2022’de Macron, Nijer’in ‘merkezi önemini’ bir kez daha vurgularken, Fransız basını ‘mantık evliliği’‘ benzetmesi ile Paris’in son dev Nijer’e sarılmaktan başka çaresi yok” dedi.dikkat çekti

Ancak Eylül 2022’de Sputnik’ekonuşuyorum Afrikalı gözlemcilerKendisinin de belirttiği gibi, Fransa, Niamey ile gelişen ilişkilerine rağmen, sıradan Nijeryalıların zihinlerini ve kalplerini kazanmayı başaramadı.

Nijer Fransa için neden değerli?

Fransa, karayla çevrili Sahra altı ülkesi Nijer’deki varlığını korumaya çalışıyor. dünyanın en büyük yedinci uranyum üreticisi.

Fransız Jeoloji ve Maden Araştırma Bürosu (BRGM)1957’de Nijer’de keşfettiği uranyum, Başkent Niamey’in 900 km kuzeydoğusundaki Arlit ve Akokan kasabaları.yakınına kaldırılıyor.

Nijer’in uranyum yatakları, Nükleer enerji konusunda uzmanlaşmış Fransız çokuluslu şirketler grubu Areva (şimdi Orano) uzun süredir istismar ediliyor. Nijer’deki Areva (Orano) yılda yaklaşık 3000 ton uranyum çıkarıyor.

Bu uranyum, Fransız nükleer santrallerinin yıllık ihtiyacının üçte biriağırlıyor.

56 nükleer reaktörlük filosu sayesinde en çok nükleer santrale sahip ülkelerden biri olan Fransa. Elektriğinin %70’inden fazlası nükleer enerjidenoluyor.

Mali, Burkina-Faso ve şimdi NijerParis ve Fransız enerji şirketleri, kendilerini bölgeden atması için Fransa’ya baskı yaptıkları düşünülürse, önemli bir ikilemle karşı karşıya kalabilirler.

Nijer ABD için neden değerli?

ABD, Nijer’deki militan gruplara karşı terörle mücadele operasyonlarında Nijer hükümeti ve Fransız ordusunu desteklediği gerekçesiyle Nijer’deki askeri varlığını 10 yılı aşkın bir süredir sürdürüyor.

ABD birlikleri silah ve uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra Aralık 2004’te sona eren teröre karşı mücadeleye odaklandı. eski Pan Sahel Girişimi (PSI) eski adı üzerine inşa edilmiş Sonsuz Özgürlük Operasyonu olan Ardıç Kalkanı Operasyonu-Trans Sahra (OEF-TS)2006 yılında Sahel’e konuşlandırıldı.

Üstelik, ABD Sahel ve Doğu Afrika Sudan’dan Mali’ye, Libya’dan Nijerya’yahakkında istihbarat toplamak için Nijer’de iki drone üssüsahip.

ABD ana akım medyası, Nijer, ‘ABD istihbarat toplama platformu’adlandırır.

Nijer’in fiili hükümetini kim tanıdı?

Batı Afrika ülkesi GineNijer’de askeri gücün ele geçirilmesini destekleyen ilk ülke oldu.

Gine Ulusal Uzlaşma ve Kalkınma Komisyonu, “Yeni fiili Nijer hükümetinin Nijer ve alt bölgede istikrarı ve rızayı garanti etmek için mümkün olan her şeyi yapacağından eminiz”açıklama yaptı.

gine hükümetiNijer’e yönelik ECOWAS yaptırımları, “Sorunu çözmek için bir seçenek olmayacak ama Nijer sınırlarını aşabilecek bir insani felakete yol açabilir”uyarısını yaptı.

Sonraki Burkina Faso ve Mali’nin geçiş hükümetleri, ortak bir açıklama yaparak ve Nijer’in yeni fiili liderliğine desteklerini ilan ederek, “Nijer’e yapılacak herhangi bir askeri müdahale, Burkina Faso ve Mali’ye savaş ilanı anlamına gelecektir”uyardı. ECOWAS Nijer’e askeri müdahale girişiminde bulunursa Burkina Faso ve Mali üyelikten çekilecekbelirtilmiş.

Nijeryalılar neden Rus bayrağını dalgalandırıyor?

Radyo Sputnik’ekonuşuyorum Stratejik Kalkınma Fonu Uzmanlar Konseyi Başkanı Igor Shatrov, Mali ve Burkina Faso’nun Nijer’e askeri müdahaleye karşı uyarıları, ‘Öncelikle bölge üzerinde kontrolü elinde tutmaya çalışan Fransa’yı hedefliyor’belirtilmiş.

Şatrov, “Şimdi Nijer’in Batı yanlısı, Fransız yanlısı cumhurbaşkanı devrildi”Şu değerlendirmeyi yaptı:

“Elbette tüm detayları bilmiyoruz ama Rusya’nın bu askeri darbede parmağı olduğunu düşünmüyorum. Oradaki Rus bayrakları da halkın ruh halini yansıtıyor. West, etraftaki ruh bu.”
“Genel olarak, şu anda Afrika’da çok ilginç bir şey gözlemleniyor: Rusya yanlısı ve Sovyet yanlısı duyguların yeniden canlanması. Afrika ülkelerinin iç işlerine karışmama konusunda Fransa’ya benzer bir açıklama yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Afrika devletlerinin bağımsızlığı ve ‘Afrika sorunları-‘ Afrika çözümleri’ ilkesini desteklemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu