Ekonomi

Sheinbaum, Trump faktörünün ortasında ABD-Meksika ilişkilerine odaklanarak kazandı

Claudia Sheinbaum’un Meksika’daki başkanlık seçimlerinde elde ettiği kesin zafer, onu ülkenin ilk kadın başkanı ve ABD ile gelecekteki ilişkilerde kilit bir figür olarak konumlandırdı. Analistler ve eski diplomatlar, Sheinbaum’un ABD ile ilişkileri yönetme yaklaşımının, özellikle de eski Başkan Donald Trump’ın göreve dönmesi halinde, akıl hocası olan eski Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’un Trump ile yaşadığı “kankalıktan” farklı olacağını öne sürüyor.

Meksika’nın 2007-2013 yılları arasında ABD’deki eski büyükelçisi olan Arturo Sarukhan, “Lopez Obrador’un Donald Trump ile yaşadığı türden bir dostluk yaşayacağını sanmıyorum” dedi. Bu düşünce Sheinbaum’dan daha çekingen ve disiplinli bir tarz beklentisini yansıtmaktadır.

ABD’nin 2023 itibariyle Meksika’nın en büyük ticaret ortağı olması nedeniyle, Meksika’nın ekonomik istikrarı büyük ölçüde sağlam bir ticari ilişkinin sürdürülmesine bağlıdır. Meksika’nın ihracatının yaklaşık %80’i Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılmaktadır. Siyasi analist Viri Rios, “Meksika ekonomisinin büyük ölçüde ABD’ye bağlı olduğunu” ve “Meksika’daki en iyi işlerin ihracat odaklı ekonomiden geldiğini” belirterek bu ilişkinin önemini vurguladı.

Seçilmiş Başkan Sheinbaum için ufukta görünen önemli bir zorluk, 2026’da imzalanması planlanan ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nın (USMCA) gözden geçirilmesi olacak. Meksika’nın USMCA’daki eski baş müzakerecisi Kenneth Smith Ramos, enerji politikası ve Meksika’daki Çin yatırımları da dahil olmak üzere potansiyel anlaşmazlık noktalarına işaret etti. İkinci bir Trump başkanlığının yaratabileceği baskılar hakkında spekülasyon yapan Ramos, “Başkan Trump’ın Meksika’ya gelip, tamam, karar vermek zorundasın, ABD’nin yanında mısın yoksa Çin’in yanında mı?” diyeceği ikinci bir Trump başkanlığını hayal edebiliyorum.

Ticaretin ötesinde, uyuşturucu kaçakçılığı ve göç konularının da ikili ilişkilerin kilit unsurları olması bekleniyor. Trump başkanlığı döneminde ABD’nin Meksika Büyükelçisi olan Christopher Landau, sınır ve göç konularında işbirliğinin ticaret görüşmelerinde iyi niyet kazandırabileceğini belirtti.

Başkan Joe Biden’ın bugün ABD’nin güney sınırındaki sığınma taleplerini ve göçmenlere yönelik muameleyi etkileyebilecek bir kararnameyi imzalaması bekleniyor ki bu da göçün hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yönetimler tarafından bir pazarlık kozu olarak kullanılmaya devam ettiğini gösteriyor.

George Washington Üniversitesi Latin Amerika Tarihi Yardımcı Doçenti Gema Kloppe-Santamaria’ya göre, Sheinbaum ile Trump arasındaki ilişki, Trump’ın yaklaşan seçimleri kazanması halinde, Sheinbaum’un kadın, bilim insanı ve feminist kimliğinden de etkilenebilir. Bu faktörler Trump’ı potansiyel olarak rahatsız edebilir ve iki lider arasındaki dinamiğe başka bir karmaşıklık katmanı ekleyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu