Haber

Sudan’ın Batı Darfur eyaletinin valisi öldürüldü

Sudan’ın batı komşusu Çad ile sınır komşusu olan Batı Darfur eyaletinin valisi Khamis Abdullah Abbeker öldürüldü.

Sudan ordusundan yapılan açıklamada, “Silahlı kuvvetler, Batı Darfur eyaleti valisi Hamis Abbeker’i kaçırıp öldüren Hızlı Destek Güçleri (HDK) milislerinin hain eylemini en güçlü şekilde kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Bu vahşi eylemle HDK barbarlık siciline yeni bir sayfa daha eklemiştir. HDK’nın Sudan halkına karşı işlediği bu menfur suçlar ülke tarihinde daha önce görülmemiştir.” ifadesi yer aldı.

Öldürülen valinin 2020’de silahlı gruplarla imzalanan Küba Barış Anlaşması’nı imzalayan Sudan hükümetinin başkanlarından biri olduğuna işaret edilen açıklamada, ordu ile “isyancı” HDK arasındaki çatışmayla hiçbir ilgisinin bulunmadığının altı çizildi. .

Batı Darfur eyaletinin Cüneyne kentindeki valilik konutundan STK üyelerinin götürüldüğünü gösteren görüntüler sosyal medyada yayınlandı.

Sudan Tabipler Birliği, “Sağlık sisteminin ve kamu hizmetlerinin çökmesi ve insani yardım kuruluşlarının kapanması nedeniyle Batı Darfur eyaletinin merkezi şehri Cüneyne, ölüm kokusundan başka bir şey olmayan hayalet bir şehre dönüştü.” bir açıklamada söyledi. terim kullanıldı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil bir hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Orta Doğu’da başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. taraflardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu