Haber

Taşımacılıkta AB ilişkileri gözden geçirildi

ANKARA (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Brüksel temasları kapsamında AB Ulaştırma Komiseri adına Valean ile görüştü.

Toplantıda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki işbirliği ele alındı. Bakan Uraloğlu, ülkemizin uluslararası ulaşım koridorlarındaki önemine değindi.

30 Haziran’da yayınlanan Avrupa ve Orta Asya Arasında Sürdürülebilir Ulaşım Bağlantıları çalışmasına değinen Bakan Uraloğlu, Merkezi Koridor’a odaklanan bu raporda, AB ile Orta Asya arasındaki sürdürülebilir ulaşım bağlantıları ve yatırım fırsatlarının belirlendiğini, 33 öncelikli yatırımın belirlendiğini söyledi. İhtiyaçların tespit edildiğini ve demiryolu, karayolu ve limanların modernizasyonunu kapsadığını kaydeden Bakan, raporda Türkiye’nin yer almadığını hatırlattı.

Bakan Uraloğlu, “Takdir edeceğiniz gibi Türkiye’siz bir orta koridordan söz edemeyiz. Bu çalışmalarda alınacak yatırım kararlarının Türkiye’yi de kapsayacak şekilde güncellenmesi gerektiği açıktır.” Uraloğlu, Türkiye’nin ulaştırma alanında AB müktesebatına uygun en yüksek standart ve kuralları uygulama yönündeki çabalarını da sürdürdüğünü söyledi.

Toplantılarda, ulaştırmayla ilgili olmayan diğer sorunlar nedeniyle askıya alınan Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu’nun son gelişmeler ve AB ile Türkiye’nin çıkarları dikkate alınarak yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca yük taşımacılığının önündeki engellerin kaldırılması ve karayolu kotaları sorununun çözülmesi de tartışılan konular arasında yer aldı.

hayrat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu