Haber

TCG Anadolu ve 100 gemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşıladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi olan yerli ve milli üretim TCG Anadolu ve beraberindeki 100 gemi, İstanbul Boğazı’ndan geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamladı.

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle İstanbul Boğazı’nda 100 geminin katılımıyla geçit töreni düzenledi. Geçit töreni, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu komutasında gerçekleştirildi. “100’üncü Yılda 100 Gemi” olarak adlandırılan resmi geçit törenine TCG Anadolu’nun komutasında fırkateynler, ada sınıfı korvetler, mayın avlama gemileri, amfibi gemiler, devriye gemileri, lojistik gemileri, hücumbotlar ve denizaltılar katıldı. Geçit törenine henüz Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmeyen Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İstanbul, Pirireis denizaltısı ve Derya gemisi de katıldı. Töreni Vahdettin Köşkü’nden izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gemiler, chimariva selamı verdi.

Boğaz’daki geçişe TCG Anadolu komutasındaki 100 geminin yanı sıra Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 9 F-16 ve 3 F-4E uçağı ve helikopter de eşlik etti. Tören öncesinde Türk Yıldızları ve Solotürk gösterileri de gerçekleştirildi. Geçiş sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 101 top atışı yapıldı. Coşkulu kutlamaya kıyılardan vatandaşlar da katıldı.

BAKANLAR DA İZLEDİ

Beylerbeyi Parkı’nda düzenlenen etkinliği, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, TRT Ulus’tan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Gençlik ve Spor Bakanı SporBakan Osman Aşkın Bak, Çengelköy Kuleli Mustafa Paşa Camii Bahçesi’nden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Beşiktaş’tan Mehmet Özhaseki, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Enerji Bakanı ve Olağan Kaynaklar Alparslan Bayraktar, faaliyetleri Arnavutköy’den, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ortaköy’den Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Tarabya’dan izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu