Haber

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi 2024 ve Sonrası Hedeflerini Belirlemek İçin Çalıştay Düzenledi

Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi Başkanı Murat Aksu, Paralimpik Hedefler 2024 ve Ötesi Çalıştayı ile uzun vadeli yol haritalarını oluşturmak istediklerini söyledi.

Riva Spor Bakanlık Tesislerinde düzenlenen çalıştayda açıklamalarda bulunan Murat Aksu, “Paralimpik spor dünyasının paydaşları ile bu toplantıyı düzenlememizin amacı, geçmişten bugüne var olan durumu sportif anlamda değerlendirmek ve geleceğe yönelik belirleyeceğimiz hedefler için bir yol haritası oluşturmaktır. Paralimpik hedefler toplantısının temel amacı geleceğe giden yolun taşlarını döşemek, bu taşları geleceğe taşımaktır. Bunu döşeyenlerle birlikte oluşturmaktır. Dolayısıyla her şeyi doğru konuşulmalıdır. ve burada yanlış.Öncelikle mevcut durumumuzu değerlendirip büyük resmin fotoğrafını çekip objektif gözle bakmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Paralimpik Sporlarda son 20 yılda önemli mesafeler kat edildiğini vurgulayan Aksu, şunları kaydetti:

“30 yılda Paralimpik Oyunlarında 87 sporcuya ve sadece bir sporcudan 15 madalyaya ulaştık. Bu çok değerli bir başarı mı? Tabii ki çok değerli ve kıymetli, biraz uzun sürse de bu süreci bir kuruluş dönemi olarak kabul edelim. Yeterli mi? İlla değil. Ülkemizin potansiyelinin çok gerisindeyiz ama çok gerisindeyiz. Son 20 yılda katıldığımız ve sporcu ve madalya sayımızın arttığı 6 Paralimpik Oyununda maalesef maalesef ülke sıralamamız 40’larda. Maalesef sportif anlamda üzerinde düşünmemiz ve çözüm bulmamız gereken çok önemli bir konu. Son Tokyo Paralimpik Oyunları’na 87 sporcumuzun rekor katılımıyla gittik. 2’si Altın olmak üzere 15 madalya kazandık. Tokyo’da Paralimpik Sporcular 539 kategoride yarıştı, biz 53’ünde yarışabildik. Oyunların yüzde 10’unda yarışabildik ama maalesef olamadık. Tokyo’da verilen toplam madalyaların yüzde 90’ında. Bunlardan bir tanesinden daha azı Türkiye’ye gitti. Kendimizi ne kadar övsek de rakamlar ortada. Bardağın yarısına bakarken boş yarısının boyutuna dikkat edilmelidir.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, toplumda engelli değil engelli insanlar olduğunu belirterek, “Toplumdaki yanlış algıyı düzelttik, engelli kardeşlerimize yaptıklarımızı lütuf değil, lütuf olarak gördük. Özel ihtiyaçları olan bireylerin neler yaşadığını çok iyi biliyoruz. Her zaman yanlarındalar. Yarışmanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Sporcularımıza, antrenörlerimize ve bu yolda emeği geçen herkese ülkemizi uluslararası maçlarda temsil ettikleri için teşekkür eder, başarılar dileriz. Paris 2024 yolundaki tüm sporcularımıza.” dedi.

Üç oturumun gerçekleştirildiği çalıştayda 14 maddelik “Geleceğe Yönelik Stratejik Hedefler: Türkiye’de Paralimpik Sporlar” sunumu yapılırken, Türkiye’nin paralimpik sporlarda gelecekteki politikalarının çerçevesi çizildi.

Üç oturumdan oluşan çalıştay tamamlandı.

haber-seyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu