Haber

Washington Post: İsrail ve Hamas rehine anlaşmasının sonuna yaklaştı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın “5 günlük ateşkes karşılığında 70 rehineyi serbest bırakmaya hazırız” şeklindeki açıklamasının ardından ABD basını, Katar’ın arabuluculuğuyla imzalanan rehine anlaşmasının sona yaklaştığını yazdı. son. Washington Post’a konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, Tel Aviv yönetimi ile Hamas’ın anlaşmanın sonuna yaklaştığını belirtti.

“Anlaşmanın genel hatları üzerinde fikir birliğine varıldığını” ifade eden yetkili, İsrail’in Gazze’deki 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini ancak “ilk etapta bu sayının azaltılabileceğini” ifade etti. Hamas’ın yaptığı açıklamaya atıfta bulunan yetkili, rehine ve tutukluların değişimiyle 5 günlük geçici ateşkesin muhtemelen sağlanabileceğini söyledi. İsrailli yetkili, bunun Gazze’deki Filistinli sivillere daha fazla uluslararası yardım sağlayabileceğini ve buradaki insani krizi hafifletebileceğini söyledi.

UBEYDE ‘İSRAİL ERTELİYOR’ DEDİ

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, 5 günlük ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini, bu sayının 70’e ulaşabileceğini arabuluculara ilettiklerini söyledi. Katarlı arabulucuların geçen hafta 200 Filistinli çocuk ve 25 kadını serbest bırakmak için çalıştığını belirtti. Sözcü, Gazze’deki İsrailli mahkumların takası konusunda İsrail’in bu konuyu “ertelediğini ve kaçındığını” savundu. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu