Haber

YSK afet bölgesi için raporunu hazırladı: Tespit edilen eksiklikler giderilebilir

Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketi 6 Şubat’ta yaşandı. Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi yerle bir eden 6 Şubat depremi, 46 binden fazla vatandaşımızı yaşamdan mahrum etti. Türkiye, sarsıntının izlerini silerken gözünü 2023 seçimlerine çevirdi. Afet bölgesinde seçimlerin nasıl yapılacağı merak edilen bir konu.

YSK harekete geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim için 14 Mayıs tarihini belirlemesinin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) harekete geçti. YSK’nın deprem bölgesinde görevlendirdiği 30 kişilik heyet, 11 ilde incelemelerini tamamladı.

Heyet raporunu hazırladı

Yüksek Seçim Kurulu heyeti incelemelerini tutanak haline getirdi. Raporda, bölgede çadır ve konteynerlerde yaşayan depremzedeler, başka şehirlere tahliye edilenler ve seçimlerin güvenliği gibi konulara yer verildi.

Rapor siyasi partilere sunuldu

Bölgeye giden heyetin tespit ettiği eksiklikler ve bunların giderilmesi için alınması gereken tedbirler heyet üyelerine ve meclisteki siyasi parti temsilcilerine sunuldu.

Raporda şartların elverişli olduğu belirtildi.

YSK’nın deprem bölgesi raporuyla ilgili konuşan Düzgün Partisi’nden YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’ten değerli bir açıklama geldi. Tolga Öztürk, YSK’nın sarsma alanı kurallarıyla ilgili rapor hazırladığını söyledi.

“Eksiklikler giderilebilir”

Raporla ilgili açıklama yapan Öztürk, şu ifadeleri kullandı: “YSK heyeti, 11 il seçim kurulu ve 140’tan fazla ilçe seçim kurulu ile il ve ilçelerdeki adliyelerde yaptığı inceleme sonucunda, tespit edilen eksikliklerin bildirildiğini bildirdi. yaklaşık 9 milyon seçmeni ve 96 milletvekilini ilgilendiren afet bölgeleri ortadan kaldırılabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu