Haber

10 Kasım’da neden sirenler çalıyor? Karabük, Kilis sireni neden çalıyor? Siren neden 10 Kasım 2022 Perşembe günü çalıyor?

Her yıl 9’dan 5’e siren çalarak ve hayatı bir dakikalığına durdurarak büyük yas ve hüzün anılır. Peki, 10 Kasım Sirenler neden çalıyor? Karabük, Kilis sireni neden çalıyor? Siren neden 10 Kasım 2022 Perşembe günü çalıyor? Siren bugün neden çaldı? 10 Kasım’da siren kaç dakika çalıyor? Detaylar burada…

10 KASIM’DA SİRENLER NEDEN FATURA VERİYOR?

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde sirenin çalması Atatürk’e sevgi, saygı ve şükran ifadesidir. 9.05 saat sonra gelen siren sesi 1 dakikalık saygı duruşunu müjdeliyor. Siren sesleri ise belediye binaları, okul binaları veya ilin idari birimlerinin hoparlörlerinden gelmektedir.

KİLİS KARABÜK’TE NEDEN SIRENLER SESLENİYOR?

Her yıl 9’dan 5’e siren çalarak ve hayatı bir dakikalığına durdurarak büyük yas ve hüzün anılır.

10 KASIM SİREN SESİ KAÇ DAKİKA?

10 KASIM’DA NE OLDU?

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlık sorunları 1937 yılından itibaren sıklaşmaya başladı. Ölüm yılı olan 1938’in ilk günlerinde Mustafa Kemal Atatürk’e siroz teşhisi konuldu. Türk hekimlerinin yanı sıra Avrupa’da uzman doktorlar getirilerek Mustafa Kemal Atatürk tedavi altına alındı.

Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1938’de TBMM’nin açılışına rahatsızlığı nedeniyle katılamadı. Maalesef uygulanan tedavilere cevap veremeyen Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09:05’te İstanbul’un Beşiktaş ilçesi sınırlarında bulunan Dolmabahçe Sarayı’nda son nefesini vermiştir.

10 KASIM 1938’DE NE OLDU?

16 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu, Türk bayrağıyla kaplı bir katafalka konularak Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonuna yerleştirildi. Mustafa Kemal Atatürk’ü son kez görmek isteyen herkes Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi 20 Kasım 1938’de büyük bir tören, acı ve hüzünle başkent Ankara’ya gönderildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi, 21 Kasım 1938’de Ankara’da düzenlenen görkemli bir törenle geçici olarak Ankara Etnografya Müzesi’ne götürüldü. Törende, Türklerin değerli isimleri ve kişilerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından çok sayıda yabancı askeri birlik hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu