Ekonomi

Ankete Göre Yapay Zeka Destekli Kod Oluşturma Pazarında Microsoft ve OpenAI Lider

JPMorgan tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna göre Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve OpenAI, yapay zekâ destekli programlama araçları pazarında ön sıralarda yer alıyor.

Yazılım geliştirme ve BT operasyonlarında uzmanlaşmış 80 kişiden veri toplanan araştırma, yapay zeka kullanarak programlama yardımına yönelik araçların mevcut durumu hakkında önemli bulgular sağladı.

JPMorgan, “sorguladığımız yazılım geliştiricilerin %33’ünün yapay zeka içeren programlama yardımı için herhangi bir araç kullanmadığına” dikkat çekerek pazardaki önemli kullanılmayan potansiyeli gösterdi.

Bununla birlikte, bu tür araçları kullananlar arasında, Microsoft’un GitHub Copilot ve OpenAI’nin ChatGPT’sinin birlikte kullanımı yaygındır ve %79’luk bir kullanım oranına ulaşmıştır. Özellikle, “Microsoft’un Copilot’u %50 kullanım oranıyla güçlü bir liderlik kurmuştur”.

GitLab Duo’nun henüz pazarda gözle görülür bir iz bırakmamış olması dikkat çekicidir. JPMorgan, GitLab’ın en son tekliflerinin piyasaya sürüldükten sonra popüler olmak için yeterli zamana sahip olmayabileceğini kabul etmekle birlikte, “Şu anda, sorguladığımız yazılım geliştiricilerin hiçbiri GitLab Duo’yu kullanmıyor” dedi.

Buna ek olarak, araştırma “yazılım geliştiricilerin %43’ünün işverenlerinin önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde yapay zeka destekli programlama için standart araç olarak Microsoft’un GitHub Copilot’unu benimsemeyi planladığını” ortaya koydu.

Bu oran, GitHub Copilot’un %48 olan mevcut kullanım oranıyla yakından eşleşiyor ve tek tip benimsemeye doğru güçlü bir hareket olduğunu gösteriyor.

JPMorgan’ın araştırmasının sonuçları, Microsoft ve OpenAI’nin yapay zeka destekli programlama sektöründe sahip olduğu önemli etkiyi ve pazardaki varlığını vurgulamakta ve bu gelişmekte olan alanda lider kuruluşlar olarak statülerini sağlamlaştırmaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu