Ekonomi

SEC, spot Ethereum ETF’leri için son adıma geçti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Ethereum ETF ihraççılarından 31 Mayıs 2024 Cuma gününe kadar güncellenmiş S-1 formlarını sunmalarını istedi. Bu, 23 Mayıs’ta 19b-4 formlarının onaylanmasının ardından spot Ethereum ETF’lerinin alım satımına başlaması için son adım.

SEC, Ethereum ETF sürecini hızlandırıyor

Ethereum ETH ETF’lerinin onay süreci hızla ilerliyor. 23 Mayıs’ta 19b-4 formlarını onayladıktan sonra şimdi tek engel S-1 formlarının yürürlüğe girmesi. SEC’nin son dakika değişikliği nedeniyle bu formlar önceden hazırlanmamıştı. Ancak şu anda ilerleme kaydediliyor.

Taslak S-1 formları sunuldu

Durumu takip eden kaynaklar, SEC’nin ihraççılardan taslak S-1 dosyalarını Cuma gününe kadar teslim etmelerini istediğini belirtti. SEC, bu dosyaları aldıktan sonra ilk yorum turunu sunarak daha fazla değişiklik yapılmasını sağlayacak.

ETF’lerin onaylandığı gün VanEck, gecikmeden güncellenmiş S-1 formunu sundu. 30 Mayıs’ta BlackRock da aynı adımı attı ve ETF’lerinin 10 milyon dolarlık bir başlangıç yatırımıyla başlayacağını açıkladı. Tohum yatırımlarının ayrıntılarının basit olduğunu ve S-1 formlarının diğer yönlerinin ele alınmasının daha uzun sürebileceğini belirttiler.

Onay süreci ve beklentiler

Analistler, S-1 formlarının hazır olmadan önce en az iki tur daha taslak dosyalama sürecinden geçmesini bekliyor. Bu süreç yavaş ilerlerse S-1 formlarının nihai hale gelmesi birkaç hafta, hatta birkaç ay alabilir. Bazı yatırımcılar bu gecikmenin piyasa için olumlu olabileceğini düşünüyor.

SEC, piyasanın dikkatini S-1 formlarına odaklayarak Ethereum ETF sürecinde bu adımları atıyor. İhraççılar hızlı hareket ediyor ve SEC’nin yorumlarına uyum sağlıyor. Bu da Ethereum ETF’lerinin yakın zamanda piyasaya sürülmesine zemin hazırlıyor.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu