İş

Çalışma haftası kısalacak, hibrit iş modeli kalıcı olacak

Dünyanın 53 ülkesinde her gün 100 milyondan fazla kişiye hizmet veren Sodexo, İsveçli araştırma şirketi Novus ile iş insanlarına 2030 çalışma modellerinden beklentilerini sordu. İş adamları gelecekte daha kısa bir çalışma haftası bekliyor, hibrit bir iş modeli ve kişiselleştirilmiş çalışma koşulları istiyorlar. Sodexo Türkiye CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, “Dünya hızla değişiyor. Bu süreçte global tecrübemizi araştırmalarla pekiştiriyor ve iş ortaklarımıza en doğru hizmeti sunuyoruz.

Covid-19 pandemisi ve teknolojinin yükselişiyle iş hayatındaki değişim rüzgarları daha sert esiyor. Sodexo, İsveçli araştırma şirketi Novus ile geleceğin çalışan modellerine odaklandı. Ankette çalışanlara 2030 yılına kadar sektörlerinde nasıl bir çalışma ortamı bekledikleri de soruldu. Daha bireysel, esnek ve bireysel çalışma koşullarının ön planda olduğu çalışma koşullarının beklendiği ortaya çıktı.

Dört çalışandan üçü, hibrit çalışmanın ana çalışma biçimleri olacağına inanıyor

Araştırmanın sonuçlarına göre Mart 2022’den Ekim 2022’ye kadar ofiste tam zamanlı çalışmaya karar veren patronların oranı azalırken, uzaktan çalışanların oranı arttı. Genel olarak, profesyoneller geleceğin çalışma koşulları konusunda iyimser. Her on kişiden dördü, 2030’a kadar kendi alanlarındaki çalışma hayatının sorunsuz olacağına inanıyor. Birden fazla çalışan, 2030’da ne zaman ve ne kadar çalışacaklarını belirleyeceklerine inanıyor; becerilerini geliştirmek için daha fazla fırsata sahip olacaklarını düşünürler. Dört profesyonelden üçü, 2030 yılına kadar hibrit iş modelinin ana çalışma şekli olacağına inanıyor. 2030’da çalışanların yüzde 47’si daha kısa çalışma haftası istiyor. Bunu, daha esnek çalışma saatleri, dünyanın her yerinden çalışabilme ve teknolojinin yeni meslek kümeleri yaratması izliyor.

İş arkadaşları iş yerinde refahı etkiler

Araştırmaya göre çalışanlar, ideal çalışma yaşamının esneklik, özgürlük ve personel bileşenlerinden oluştuğunu, çalışma arkadaşlarının ve başkanlarının tutumlarının iş yerlerindeki iyilik halini artırdığını belirtiyor. Diğer bir anket sorusunda ise çalışanların ofise gitmesinin en büyük avantajlarından birinin iş arkadaşlarıyla sosyalleşmek ve yeni arkadaşlarıyla tanışmak olduğu belirtiliyor. Bu nedenle tüm çalışanlar hibrit çalışıyor olsa bile ofislerin sosyalleşme alanları yeni çalışma koşullarına göre tasarlanmalı; Çalışanların sosyalleşebilecekleri, samimi bir şekilde sosyalleşebilecekleri ve motivasyonlarını artırabilecekleri alanlar yaratmak çok değerli.

Araştırma, sunduğumuz hizmeti şekillendirmeye katkıda bulunur.

Sodexo Türkiye CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, çalışanların bireysel ihtiyaçlarını, motive eden güçlerini, zorlandıkları noktaları anlamak ve yeni çözümler denemeye açık olmak için zaman ve kaynak ayırmanın değerli olduğunu vurgulayarak, “Yakından takip ediyoruz. iş dünyası ve çalışan mutluluğu üzerine araştırmalar yapıyor ve hizmetlerimizi sunuyoruz. şekillendiriyoruz. Kurumların ihtiyaçları çerçevesinde iş ortaklarımıza özel çözümler sunuyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu