Haber

Diyanet’ten “Menzil” Uyarısı: “Sorun Çıkarır”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından mezhep ve cemaatlere ilişkin rapor hazırlandı. Reach Sect ile ilgili detayların aktarıldığı raporda uyarılarda da bulunuldu. Mezhep için ‘gerçek İslam anlayışıyla bağdaşmayan’ ifadeleri kullanıldı.

Raporda Reach Sect ile ilgili hangi ifadeler yer aldı? Gelin detaylara birlikte bakalım…

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar imzalı habere göre“Mürted, münafık gibi dini terimleri diğer Müslümanlar için rahatlıkla kullandıkları” kaydedilen cemaat hakkında şu tespitlerde bulunuldu:

“Mürşid, yani tarikatın reisi, olağanüstü, bir anlamda yarı ilahî bir konumdadır. Nimetin yaratıcısı Allah olduğu halde, sebebi mürşiddir. Her mümin, kendisine gösterilen hürmetin aslında Allah’a ve Resulüne bir hürmet olduğuna inanmalıdır.

Tanrı; Toprağı, toprağı, havayı, denizi, hayvanları dostunun, efendisinin emrine verir. O mürşid bunları dilediği zaman kullanır. Pir’in din ilimleri okumuş olması kural değildir. Fatiha bilmeyen ümmi bir kimse, mürşid mertebesine ulaşabilir.

Grubun sıralanan görüşleri, sahih İslam anlayışıyla bağdaşmaz. Menzil cemaatinde bu sakıncalı görüşler daha çok vurgulanmakta ve etki alanı daha sade insanlar olduğu için daha da yaygınlaşmaktadır.

Son dönemde kamuoyunda Menzil Kümesi’nin bürokrasi içinde örgütlendiği ve halk nezdindeki etkinliğini artırdığı yönünde bir görüş dile getirilmeye başlandı. Eğer doğruysa bu tezahürün orta ve uzun vadede ülkemizde sıkıntılara yol açacağı takdire şayandır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu