Ekonomi

Kastamonu’da meralar dağıtılan tohumlarla ıslah edilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle Kastamonu’da dağıtılan 7 ton 840 kilogram yem tohumu ile meralar ıslah edilecek.

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takviye edilen yem bitkisi tohumlarının yüzde 50’si Taşköprü, Seyçiler ve Devrekani ilçelerindeki köylere dağıtıldı. Çiftçilere dağıtılan bin 340 kilogram yonca ve 6 bin 500 kilogram yulaf tohumu ile meraların ıslah edilmesi amaçlanıyor. Aynı proje kapsamında Taşköprü ilçesinde yaklaşık 190 dönüm mera alanına yüzde 100 dayanıklılıkla 3 bin 700 kilogram karma gübre dağıtıldı.

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Çayır Mera Islahı ve Yönetimi Projesi’nin Kastamonu’ya bağlı 5 köyde devam ettiğini belirterek, “İlimizde 5 köyde hayata geçirilen bu projelerle meralarda otlatma baskısı ortadan kalkıyor. Bu tür projeler sayesinde hayvanların kaba yem ihtiyaçlarının azaltılması ve karşılanması amaçlanıyor.”Çiftçilerimizi sürdürülebilir tarım ve hayvancılığa yönlendirerek tarım ve hayvancılık sektörünün ülke ekonomisinde canlı tutulması amaçlanıyor. Bu çerçevede yürütülen mera ıslah çalışmalarının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Üretimin her aşamasında karşılaşabilecekleri sorunları analiz etmek için İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile çiftçilerimizin her zaman yanındayız.”

Çayır ve meraların Türkiye’nin en önemli doğal kaynaklarından biri olduğunu belirten Tanrıkulu, “İlimizde uygulanmakta olan Mera Islah ve Amenajman Projeleri hayvanların ihtiyacı olan kaba yemin karşılanması açısından büyük önem taşımaktadır. Her zaman destek vermelerinden memnuniyet duyuyoruz. bu tıbbi projeler.” – KASTAMONU

haber-derince.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu