Ekonomi

TCMB zorunlu karşılıklardan alınacak komisyonun ayrıntılarını açıkladı

BLOOMBERGHT/ÖZEL

TCMB, geçen hafta açıkladığı kapsamlı sadeleştirme adımlarına ilişkin zorunlu karşılık ve komite uygulamalarına ilişkin olarak bankalara talimat göndermişti.

Bankalara gönderilen yazıda komitenin döviz yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklar üzerinden ücretlendirileceğinin belirtildiği hatırlatıldı.

Talimatta ayrıca, komite uygulamasında döviz korumalı hesapların yenilenmesi ve TL’ye geçilmesi yoluyla TL’nin payının artırılmasına yönelik tedbirler alınacağı uyarısı da vurgulandı.

KKM hesapları için yüzde 8 komisyon

Bu kapsamda, “Döviz kuru/fiyat koruması desteği sağlayan hesaplar için TCMB’nin belirlediği şartlara göre yıllık yüzde 8, yıllık yüzde 3 oranında komisyon uygulamasının ise TCMB’nin belirlediği şartlara göre farklılaştırılacağı belirtildi. Belirlenen Türk Lirası payı hayata geçirildi.”

Yenilemeye esas olacak oranlar ve TL paylardan alınacak kurul oranı yüzde 100’ün üstü ve altı olarak belirlendi.

Bunun dışında talimatta, zorunlu karşılık kurul uygulamasının TL paylara geçiş oranı üzerinden nasıl hesaplanacağına ilişkin detaylara da yer verildi.

Buna göre gerçek kişiler için 4 hafta önceki TL hisse oranı değişimi yüzde 3,5 oldu. altındaGeriye kalan geçişler için bankaya yüzde 2, tüzel kişiler için ise 18 Ağustos 2023 itibarıyla hesaplanan payın altında bankalardan yüzde 1 oranında komite kesintisi yapılacak.

Yenileme ve TL’ye geçişe ilişkin uygulanacak komitenin vadesi 500 milyon liranın altında olan bankalar kapsam dışı bırakıldı.

İstisna boyutları

Bunun dışında gerçek kişiler için Türk lirası pay hesaplamasında payı 15 milyar Türk lirasının altında olan bankalar ile tüzel kişiler için Türk lirası pay hesaplamasında payı 10 milyar Türk lirasının altında olan bankalar da kapsam dışıdır. pratik.

Ayrıca talimatta, iştirak bankalarının gerçek kişi Türk lirası paylarındaki artışın 3,5 puan yerine 1,75 puan olarak uygulanması da kararlaştırıldı.

haber-sinanpasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu