Ekonomi

Borsadan ilk yarıda yeni rekor

BIST 100 endeksi 8.210,55 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, saat 13:00 itibarıyla önceki kapanışa göre 142,25 puan ve yüzde 1,77 artışla 8.198,37 puana ulaştı. Toplam işlem hacmi 76,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,48, holding endeksi ise yüzde 1,46 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran sektör bankacılık olurken, en çok kaybeden ise yüzde 1,86 ile spor oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Ağustos ayında aylık bazda Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 9,09, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 5,89 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 58,94, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 49,41 oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında faiz artırmayacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Çin’in ekonomiyi desteklemeye yönelik adımları ile küresel borsalarda olumlu bir seyir gözleniyor.

Analistler, ABD’de son dönemde açıklanan verilerin ülkede faiz oranlarının zirveye yaklaştığı yönünde ipuçları verdiğini, Fed’in Eylül ayı toplantısında politik faiz oranını sabit tutma ihtimalinin kesin olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Çin tarafında ekonomik toparlanmanın kırılganlığını sürdürdüğünü belirten analistler, bu durumun politika yapıcılar üzerinde daha fazla teşvik sunma yönündeki baskının devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının yurtdışında da takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanlarının ise destek olduğunu kaydetti.

Öte yandan Fitch Ratings’in Cuma günü Türkiye için değerleme raporu yayınlaması bekleniyor.

BORSADA YATIRIMCI SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı artmaya devam ederken, geçen hafta yatırımcı sayısı 6,26 milyona yükseldi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndaki (MKK) hisse senedi yatırımcılarının sayısı artmaya devam ediyor. MKK’nın açıkladığı yatırımcı ve hesap sayılarına göre, 1 Eylül’de sona eren haftada hisse senedi yatırımcısı sayısı 74 bin 27 kişi arttı. Böylece hisse senedi yatırımcısı sayısı 6 milyon 190 bin 696’dan 6 milyon 264 bin 723’e yükseldi. .

Aynı hafta hisse senedi fiyatı 9,32 trilyon TL’den 9,8 trilyon TL’ye yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu