Ekonomi

Gram altın yükseliş trendinde; Kapalıçarşı’da kâr satışları arttı

Geçtiğimiz günlerde bin 69 lira ile rekor düzeye ulaşan gram altında yükseliş beklentisi var. Kapalıçarşı’da kar satışları yapılsa da, kuyumcular sene sonuna kadar bin 200 düzeylerinin görüleceğini varsayım ediyor.

Ons altındaki artışla birlikte gram altın iç piyasada yükseliş trendine girdi. Kasım ayının başında bin 630 dolar düzeylerine kadar gerileyen ons altın bin 767 dolara yükseldi. Geçtiğimiz günlerde bin 69 lira düzeylerine yükselen gram altın ise bu sabah itibariyle bin 60 lira düzeylerinden süreç görüyor. Rekor düzey bin 69 lirayı gören gram altın yatırımcısını da sevindirdi. Gram altının bin lira sonunu aşmasıyla Kapalıçarşı’da kar satışları da yaşanmaya başladı. Kapalıçarşı’da çeyrek altın bin 707, yarım altın 3 bin 415, tam altın 6 bin 832 liradan süreç görüyor.

“Altın sağlam adımlarla yükseliyor”

Gram altının geçen sene de tıpkı periyotlarda yükselişe geçtiğini hatırlatan Kapalıçarşı esnafı Günay Güneş, “Gram altın fiyatı yükselişe geçti. Geçen sene de bu periyotlarda yükseliş olmuştu. Geçen sene bir hafta da yaklaşık 200 TL kadar artmıştı ve düşüş olmuştu. Altın şuan sağlam adımlarla yükseliyor. Bu yükseliş geçen yılki üzere anlık olmadığı için anı düşüş de beklenmiyor. Altına her vakit ilgi var. Altın uzun vade için inançlı bir yatırım aracı. Gram altının bin lira bandını aşmasıyla müşteriler altınlarını satış için getirmeye başladı. Altın alımında günlük hacim yükseldi” ifadelerini kullandı.

Güneş, “ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz siyaseti beklenen formda ilerledi. Bu sebeple öncesinden altın da fiyatlandı, sert hareketler olmadı. Ons altın geçen sene 2 bin dolar üzerini görmüştü, tekrar bu türlü bir durumun olup olmayacağı merak ediliyor. Bizim beklentimiz sene sonu için gram altın fiyatının bin 150 – bin 200 bandında olmasıydı, o düzeylere gerçek da bir yükseliş var” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çayyolu Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu